Kunagi tuntud kui Eesti narkopealinn, tänane toidupoodide pealinn. 10 000 elaniku ja 11 ruutkilomeetri kohta on üle 10 ringtee ja seitse erinevat toidupoodi, lähiajal valmiv Prisma on kaheksas. Selline näebki välja gentrifikatsioon Tallinna külje all.
Olen seda narkopealinna kuvandit alati pisut kahtluse alla seadnud. Jaa, kõik on mingeid lugusid kuulnud, jaa, ma sõin väiksena kiriku kõrval asunud baaris nimega Alibi friikartuleid viineriga, jah, selle omanik juhtis Keila narkokartelli, mis tassis sadade kilode kaupa amfetamiini ja hašišit Soome. Kuid ma ei mäleta sellest midagi. Täna ütlevad Keila kohta Eesti narkopealinn ainult need 30 aastased keilakad, kes suhtlevad teismelistega.
Mina kasvasin teistsuguses Keilas — G4S-i ja naabrivalve Keilas, 2002–2008 kestnud buumi-Keilas, kõik-ehitavad-omale-maja Keilas. Paljud minuvanused ja ka mina ise oleme esimest põlve keilakad. Meie vanemad kolisid sinna, et lastest ei saaks linnakad, aga saaksid ise linnas edasi töötada, tüüpiline valglinnastumine.
Keilas on kõik kuidagi ebaproportsionaalselt uhked selle üle, et nad Keilast on. Meie uhkus oma kodulinna vastu on immortaliseeritud Keila ja saue (väike algustäht on teadlik valik) vahelises konfliktis. Kui tahad Keilast pärit inimesega jääd murda, ütle talle lihtsalt jutu sees «saue linn» ja ta selgitab sulle kohe, et saue pole mingi päris linn ja hakkab siis rääkima sellest, kuidas vanasti keilakad mööda raudteed sauekatele vastu jalutasid ja siin neile peksa andsid.
Sellest peksmisest ma suurt ei tea, aga võin teile öelda, et sauel on ainult kaks toidupoodi — saue kaubamaja ja Maxima.
Endise tankipolgu asemele on Keilasse ehitatud terviserajad. Nende keskel asub tehismägi nimega Tankimägi või Tankikas. Mändide vahel kuuleb pidevalt, kuidas mõni keskealine rulluiskudel paps karjub: «Eest! Siin ei jalutata!»