Kuigi igasugused kliimaaktivistid, loodusekaitsjad, puudekallistajad ja mättamõnnajad püüavad väita, et loodus on igati tore ja sõbralik koht, siis peame Ypsiloni toimetuses oluliseks jagada lugejatega tegelikkusega kooskõlas olevat pilti – loodus on üks õudne koht, täis jubedaid ja mürgiseid taimi ning asfaldilt metsa tuterdav seadusekuulekas kodanik peab olema väga ettevaatlik sellega, mida ta korjab ja endale suhu pistab. Eriti ettevaatlik peab olema seentega, need ei saa ise ka aru, kas nad on taimed või loomad, ning mitmed neist sisaldavad psühhedeelseid aineid nagu näiteks psilotsübiin ja psilotsiin. Sa ei tahaks ju kogemata sitase hipi kombel seeni kammida mingil incelikurmu festaril?
Selleks, et sinuga midagi ei juhtuks, et sa Taara nimel mingit vale seent ei korjaks, tutvustame sulle Eestis kasvavaid psilotsübiini ja psilotsiini sisaldavaid seeni. Esiteks oluline info psilotsübiini ja psilotsiini mõjude kohta narko.ee leheküljelt:
«... iiveldus, oksendamine; tuju tõus, eufooria (itsitamine, naermine); hallutsinatsioonid ja tajumuutused (nt aeg tundub liikuvat aeglasemalt); tundlikkus valguse suhtes; unisus; laienenud pupillid; surin jalgades ja kätes; kõrgenenud vererõhk ja kiirenenud südamelöögi sagedus; hingamise kiirenemine; külmavärinad; vägivaldne käitumine; lihasekontrolli kadu ja koordinatsioonihäired… /--/ flashback – meelepetted taastuvad ootamatult nädalaid, kuid või isegi aastaid hiljem ilma hallutsinogeene tarvitamata; mäluhäired; paanikahood; motivatsiooni vähenemine; nägemused, pettekujutlused… /--/ tugev hirmutunne; iiveldus, oksendamine; kõhugaasid, ebamugavus; segasus; võib kaasa aidata teiste psüühiliste haiguse avaldumisele; mäluhäired.»
Jeebus küll, meie ei saa aru, miks on vaja mingeid narkuseeni endasse õgida, justkui tänapäeva noorsool oleks veel vähe ärevust, paanikahooge ja motivatsiooni vähenemist. Kas me mainisime, et need võivad põhjustada mäluhäireid?
Tuntud seenetark Mauri Korhonen kirjutab raamatus «Tunne seeni» (2007; edaspidi lühendatud kui TS), et psilotübiinimürgistust tekitavad grupp tillukesi seeni, mis enamasti kasvavad rohumaadel, ning nende söömine põhjustab aistinguhäireid (lk 47). Tema sõnutsi on Eestis kasvavatest hallutsinogeensetest seentest kõige tavalisem terav paljak (Psilocybe semilanceata), ning: «Lisaks mõningatele paljakuliikidele sisaldub psilotsübiini ja sarnaseid ühendeid ka mõnedes värvikutes (Stropharia), sitaseentes (Panaeolus), koppelseentes (Panaeolina) ja tulinuttides (Gymnopilus), mõningaid neist võidakse tarvitada narkootikumina.» (lk 48)