Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Pühapäev, 14. august
Möödunud nädala teisipäevast pühapäevani põles Prantsusmaal Gironde’i piirkonnas maastikupõleng, mis põletas ära 74 ruutkilomeetri jagu maad. See on vaid veidi vähem kui kahe Tartu linna jagu maapinda. Piirkonnast evakueeriti põlemise ajal 8000 inimest, kellele anti luba kodudesse naasta.
Maastikupõleng pole aga siiani täielikult kustunud – see põleb maa alla turbakihis edasi. Seetõttu on piirkonda ligipääs lubatud vaid elanikel. Põlengu kustutamisele aitasid kaasa lisaks vihmale ka üle 360 välismaalt – Saksamaalt, Rumeeniast, Poolast ja Austriast – appi tulnud tuletõrjuja ning Kreeka ja Itaalia saadetud spetsiaalsed lennukid.
Sel suvel Prantsusmaal lõõmanud maastikupõlengud on atmosfääri paisanud rekordkoguse süsihappegaasi. Gironde’i piirkonnas juunist augustini põlenud maastikupõlengud paiskasid õhku ligi miljoni tonni süsinikku, mis on ligilähedane 790 tuhande auto aastaste heitmetega. Prantsusmaa keskmine aastane süsinikuheitmete kogus on 300 tuhat tonni. Vaid 2003. aasta on ligilähedane tänavusele – siis paiskus õhku 650 tuhat tonni süsinikku.
Prantsusmaal on praegu käimas neljas kuumalaine. Kuumalainete laine on Prantsusmaal tekitanud kriitilse põua. Peaaegu kogu riik on nüüdseks veekasutuse piirangu all, mõnes piirkonnas on kraanivesi lausa kinni keeratud. Prantsusmaa pikim jõgi Loire on kuivanud nireks ja sama on toimumas teiste seas ka Dordogne’i jõega. Ära on kuivanud ka järved ja rabad.
France halts spread of "monster" wildfire, reopens highway https://t.co/He0OvrZ1IR pic.twitter.com/sQGQzGW3tz
— Reuters (@Reuters) August 13, 2022