Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 29. august
Kuumalaine ja põud Hiinas pole järele andnud, kuid mõnes piirkonnas on tekkinud vastupidine probleem. Sichuani provintsi ja Chongqingi linna ähvardavad nüüd hoopis üleujutused. Piirkonnast on evakueerunud üle 119 tuhande inimese, sest suur vihmasadu tõi üleujutuste ohu. Põuast kuivanud maapind ei suuda lihtsalt suurt kogust vihma koheselt vastu võtta. Samas tõi vihm ka leevendust, toetades kohalike riisi ja Sichuani pipra kasvandusi ning aidates taastada piirkonna elektrivaru, kuna hüdroelektrijaamad said hakata rohkem elektrit tootma.
Vihmasadu saanud piirkond on olnud üks kuumalainest ja põuast enim mõjutatud. Chongqingi linnas tõusis temperatuur 18. augustil 45 kraadini ja 20. augustil ei langenud ka öösel alla 34,9 kraadi. Tänavune kuumalaine on olnud Hiina kõige pikem alates 1961. aastast, mil temperatuuri ametlikult mõõtma hakati. Ilmaajaloolane Maximiliano Herrera nimetas Hiina kuumalainet maailma dokumenteeritud ilmaajaloo tõsisemaiks, kuna see on korraga olnud intensiivseim, pikim ja suurimat maa-ala mõjutanud.
Allikad: New Scientist, AP News
What does China's drought look like?https://t.co/YTcj60Xd6V pic.twitter.com/n9SQSPxHGE
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 27, 2022
Esmaspäev, 29. august
Alates juuni keskpaigast on Pakistanis üleujutustes hukkunud 1061 inimest. Üleujutused on mõjutanud üle 30 miljonit inimest ning kahjustanud miljonit kodu ja neist ligi 300 tuhat täielikult hävitanud. Ja üleujutused jätkuvad. Mussooni perioodi lõpuks võib olla kolmandik 220 miljoni elanikuga riigist vee all. Praegu on käimas kaheksas mussoonvihmade tsükkel. Tavaliselt on neid Pakistanis aasta jooksul kolm või neli. See on kliimakatastroof.