Kolmekümneneljaselt on ehk veidi naljakas heietada, kuidas elu «omal ajal» käis. Meie ümbrus muutub aga kiiremini, kui vahelduvad inimpõlved – ja seda nii poliitilisel, tehnoloogilisel kui ka esteetilisel tasandil. Seepärast võib juba kahekümneviieselt jõuda keskeakriisi, kolmekümneselt raugaikka. Vähemalt siis, kui oled sündinud ja kasvanud Nõmmel, jäänud vaimusilmaga aga üheksakümnendate lõpuaegadesse: selle vaesusesse ja viletsusse, ent ka vabadusse, ilusse ja rõõmu.
Elame ajamasinas, mis tassib meid igasuguse vasturääkimise võimaluseta ulmelisse tulevikku. Iga mööduv sekund võrdub ajarännuga sama ühiku võrra. Mingisugust olevikutaju sai ehk kogetud lapsepõlves, aga nüüd kiirgavad need mälestused justkui silmade tagusest «vaimusilmast» nägemisorganit ümbritsevasse maailma, varjutades kõik oma kumaga. Sinu olevik asub nüüd su minevikus ja mälestustes, parajasti kogetavast hetkest on saanud aga tulevik, mida läbi pilti kallutava «minevikuläätse» näed.
Niimoodi leiadki end nagu vanainimest aiavärava vahelt suu ammuli piilumas, kuidas ülejäänud linnaosa ja ehk kogu linngi jõudsalt läbi kahekümne esimese sajandi esimeste kümnendite reisib. See tõmbab sind nagu tulnukate röövitud kosmoserändurit kaugetesse paikadesse, mis on sulle võõrad, ehk eemaletõukavadki, aga millega sa ellu jäämiseks ometi kohanema pead. Seepärast ei vaatagi sa oma ümbrust enam tänaste, vaid eilsete silmadega. Ja kõiges, mida sa näed, paistab mineviku vari, muutes sind ennastki varjutaoliseks olendiks. Kummituseks ulmefilmist, karjapoisiks kosmoses.
Mälestuste ahelad
Lõpuks lahkud ikkagi koduhoovi kaitsva tara tagant ja asud mööda Põllu tänavat kirde suunas teele. Kõmbid üle Tähe tänava, aina edasi mööda Põllut, kuni kodutänav lõppeb ja sa pöörad Mai tänavale, vasakule ja põhja. Eespool paistab raudtee ja Nõmme peatuse ülekäik, paremale jääb nurgapealne park. Sealt möödudes pitsitab rinnus nagu südamehaigel. Üritad mitte vaadata neid vitsataolisi põõsarootse ja kitsukesi pinke, millega ehitusfirma mõne aasta eest linnavalitsuse juhatusel endiste «vaesuseaegade» hiilguse hävitas.