Alkohol on kultuuri osa. Nii nad ütlevad. Siis peaksid alkoholiprobleemid ja sellealane teavitustöö niiviisi võttes ka kultuuriministeeriumi lahendada olema. Siis võiks meil ajaloo ja maanteemuuseumi kõrval ka alkoholimuuseum olla. Kui selline õigel ajal loodud oleks, võiksime kõik koos seal Valdo Pandi kobrutavat maksa uurida. Seal võiks olla külastajatele läbimiseks avatud Raimond Kaugveri ja Ardi Liivese koju roomamise takistusrajad, inimene võiks saada jalga proovida alkohooliku täiskustud pükse, istuda autosimulaatoris purjus Maire Aunaste, Peeter Oja või – veel hullem – umbjoobes Marko Asmeri kõrval.
Kindlasti võiks külastaja alkoholimuuseumis saada kainestusmaja kogemuse. Ta võiks saada seal lavastatud ülekuulamise olukorras, kus ta on eelmisel õhtul joobeseisundis rooli istudes inimese surnuks sõitnud. Kui alkohol on kultuuri osa, siis on seda ka alkoholiprobleemid. Või on asjad sedapidi, et alkohol on kultuuri osa, aga alkoholism ei ole, kuna, nagu on öeldud, alkohol on tarkade inimeste jook, aga alkoholism lollide inimeste saatus?
Seega olid Valdo Pant, Raimond Kaugver ja Ardi Liives rumalad inimesed? Täis peaga rooli istunud Maire Aunaste ja Peeter Oja on seda siiani? Seega on Indrek Tarand loll? Tundub kahtlane. Alkohol ei ole tarkade ega lollide jook, alkohol on paras sitt, mõnel tuleb sellega asjatamine lihtsalt veidi paremini välja kui teisel.
Alkoholiteemale juhtis taas tähelepanu järjekordne TAI alkoholiennetuse kampaania «Septembris ei joo», mis kutsub inimesi seegi kord septembrikuus alkoholist pausi pidama ning toob fookusesse väärtused ja hoiakud, mis aitavad kampaania korraldajate sõnul inimestel targemaid valikuid teha ja oma ellu seeläbi suuremat rahulolu ning heaolutunnet luua. «Septembris ei joo» sihtgrupina esitatakse mehi ja naisi vanuses 20–45, kelle elustiili juurde kuulub harjumus alkoholi tarvitada.
«Septembris ei joo» on läbi aastate kahetisi tundeid tekitanud. Milleks kampaania inimestele, kel on lihtsalt harjumus alkoholi tarvitada, mitte sõltuvus, mille tagajärjel eelmisel aastal pea 700 Eestimaa inimest elu kaotas? Milleks lahendada probleeme inimestel, kel neid ei ole? Tundub mõttetu.