Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Pühapäev, 11. september
Paapua Uus-Guinead tabas tugev, 7,6 magnituudiline maavärin, millele järgnes tund aega hiljem ka 5 magnituudiline järeltõuge. Teadaolevalt hukkus seitse inimest. Maavärin tekitas maalihkeid ja kahjustas maju, teid, haiglaid, sidekanaleid. Siiski oli kahju väiksem, kui oleks saanud olla, sest värin toimus võrldemisi sügaval.
Laupäev, 10. september
Teadlased avastasid, kuidas õhureostus võib tekitada mitte-suitsetajatel kopsuvähki. Osakesed autode heitgaasides, täpsemalt PM2.5, aktiveerib latentseid mutatsioone kopsudes, viies vähi välja kujunemiseni. Õhureostusest vähi saamine on palju ebatõenäolisem kui suitsetamisest, kuid suitsetamist saab vältida, hingamist mitte. Ülemaailmselt sureb õhureostusest tingitud kopsuvähki umbes 16-17 protsenti kõikidest kopsuvähi surmadest – aastal 2019 suri õhureostusega seotud kopsuvähki umbes 300 000 inimest, üldse kopsuvähki umbes 1,8 miljonit. Seega on vaja tegeleda kliimatervisega, et tagada inimtervis.
Allikas: The Guardian
Reede, 9. september
Brasiilia Amazonase vihmametsa raadamine kasvas augustis hüppeliselt. Augustis raadati 1661 ruutkilomeetrit metsa, mis on 81 protsenti rohkem kui eelmise aasta augustis. Kokku on jaanuarist augustini raadatud 7135 ruutkilomeetrit metsa, mis on 19 protsenti enam kui eelmise aasta sama perioodi jooksul. Inpe – Brasiilia riiklik kosmoseuuringute agentuur, mis sateliidipiltide abil vihmametsa raadamist jälgib – teatas ka, et augusti jooksul tuli 33 116 põlenguteadet, mis on viimase kümne aasta jooksul koguselt teine. Maastikupõlengud algavad Amazonases tihti kontrollitud põlengute kontrolli alt väljumisel.
Allikas: Reuters
⚠️ Huge fires currently burning in the Amazon are a disaster for #wildlife, for people and for our shared planet.
— Environmental Justice Foundation (@ejfoundation) September 9, 2022
Upcoming elections in Brazil may mean a leader who takes action against burning forests, so those responsible are setting fires while they still have impunity 🎥 pic.twitter.com/rDxgkN28QS