Praegu, seoses valitseva sõjaolukorraga, kus eksisteerib konflikti reaalseks tuumasõjaks eskaleerumise võimalikkus, oleks hea taas meelde tuletada, mida tuumasõda inimkonnale tooks ja kuidas see meie elukorraldust muudaks. Tuleb muidugi loota, et asjad nii kaugele ei lähe, aga kuni me ei saa Putini perearstilt tema terviseandmeid, ei saa me kindlad olla, et mehel katus lõplikult pealt sõitnud pole. Seega, loodame parimat, aga heidame pilgu sellel, mis juhtuks, kui halvim tõeks saaks.
Mis juhtuks, kui kõik maailma tuumapommid ühekorraga plahvataks?
Tõepoolest, mis saaks, kui nad kokku korjata ja ühes kohas plahvatama panna? Täpsed tuumapeade arvud on muidugi salajased, aga arvatakse, et kokku on maailmas umbes 12 500 tuumalõhkepead ja neist 95 protsenti kuuluvad Venemaale ja Ameerikale. Võrdluseks – Ühendkuningriigis on neid umbes 220.
Olemasolevate tuumapeade plahvatusvõime varieerub tugevasti. Suurriikide strateegilised termotuumarelvade löögid võrduksid mitme miljoni tonni trotüüliga (miljon tonni trotüüli = megatonn), samas kui India ja Pakistani tuumalõhkepead on umbes 100 korda nõrgemad.
Kui võtta aluseks, et iga lõhkepea oleks megatonnine, tekitaks nende ühes kohas lõhkemine umbes 10 km laiuse ja 2 km sügavuse kraatri.
Tuumaplahvatus vallandaks ka elektromagnetilise energia impulsi, mis hävitaks riiklikud elektrivõrgud. Telekommunikatsioonivõrgud, teabetöötlusseadmed ja meditsiinitehnoloogia oleksid sellise impulsi tõttu rivist väljas. Probleemid, mida elektromagnetilise energia impulss elektroonikaseadmetele tekitab, on kahesugused. Esiteks, elektrivõrgud võtaksid impulsi vastu ning edastaksid plahvatuse ajal energiat tootvatele seadmetele pingetõusu, pinge kiire tõus kahjustaks mikroprotsessoreid sarnaselt äikeselöögiga, see oleks aga tavalisest veel 100 korda kiirem, muutes sellega tavalised pingekaitsed kaitsetuteks. Teiseks võib elektrooniline komponent ise impulsi üles võtta ning sisemist indutseeritud voolu tekitada. Tulemuseks on seadmete füüsiline kahjustus.
Kõige laastavam mõju oleks atmosfääri lennanud tohutul hulgal prügil – osakeste «aerosool» vähendaks päikeselt maale jõudva soojuse hulka ning tekitaks tuumatalve.
Praegused tuumarelvade varud
Viimaste hinnangute kohaselt on Venemaal 2022. aasta alguse seisuga varudes ligikaudu 4477 tuumalõhkepead – tegelikult peaaegu 6000, kui arvestada ka «pensionile läinud» lõhkepäid. USA-l on umbes 5500 lõhkepeaga varu, millest 3800 oleksid koheselt kasutusele võetavad.