Olenemata sellest, et ma ei seksi, olen hakanud päevade alguses alati tundma suurt tänulikkust ja naudingut teadmisest, et mu keha on töökorras ja end puhastab. Menstruatsioon on õnnistav veri. See pole ainult tänu mitte rasestumisest, vaid heameel lahti laskmise võime pärast. Isegi valuaistinguid kehas on huvitav jälgida, sest need lainetavad ja voogavad, jutustades niimoodi mulle lugu minust ja must läbi käinud energiatest.
Siinse kirjutuse mõte on elusbioloogia kirjeldamine. Naise kuupuhastus ei ole haigusseisund, nagu seda pole ka rasedus, ent vältimatuid eripärasi ja vahel ka tõenäolisi komplikatsioone on küll ja veelgi. Menstruaaltsükkel tähistab kogu perioodi, mil munarakk küpseb ehk aega ühe veritsuse algusest kuni järgmise alguseni, mille keskele jääb mitu erinevat tsükli faasi. Nendeks on:
- menstruatsioon ehk veritsus – küpsenud ja viljastamata munarakk väljub kehast koos verega;
- follikulaarfaas – hakkab küpsema uus munarakk, emaka limaskest pakseneb;
- ovulatsioon – munarakk on küpsenud, selle ajal on rasestumine kõige tõenäolisem;
- luteaalfaas – energia on otsas, munarakk on küpsemise lõpetanud.
Ovulatsiooni- ja menstruaaltsükkel toimuvad paralleelselt, kuna kogu kamm käib ümber munaraku ja selle valmimise ning väljumise. Küps ehk viljastamiseks valmis munarakk on ovulatsioon ning selle mitte viljastamise korral lahkub see kehast koos verega ning see ongi menstruatsioon.
Ma ei ole emalikkuse ülistamise, vaid pigem naiselikkuse tugev pooldaja ning emadus ei ole naiseks olemise tõend ega kohustus. Naine saab ilma lastetagi olla väga emalik ja see ei tee tast vähem naist, kui ta lapsi ei saa. Vanamoodsa peremudeli pooldajad võiks vahel mõelda ka sellele, miks peaks naine saama lapsi, kui ta ennastki maailmas turvaliselt pole saanud hakata tundma. Kas pole sellisel juhul ebainimlik oodata talt lapsi? Hirmus elamine peaks nii naise kui mehe jaoks olema lõppenud juba mõnda aega isegi enne lapse eostamist. Aga noh, me saadame ikka veel mehi sõtta jne. Ma juba kolisin soklikorrusele elama. Igaks juhuks.