Vanglas pakutav toit on köögis töötavate kinnipeetavate valmistatud ja valvuri saatel kätte jagatud. Laenutatud raamatutega tegeleb ja nende üle peab arvet raamatukogus töötav kaasvang, kõikide voodipesu ja riideid pesevad ja tagastavad need süüdimõistetud, kes pesulaos töötavad. Vangid on ise need, kes koristavad, sorteerivad prügi, niidavad vangla alal muru, lükkavad lund ja nõnda edasi. Krooniaegne seadus kohustab maksma kinnipeetavatele 38 senti tunni eest, kuid justiitsministeeriumi sõnul makstakse keskmiselt 60 senti tunnis.
Ametlikult Riigi Kinnisvara AS-is töötades, kuid eesmärgiga rehabiliteerida, teevad kinnipeetavad vanglas mitmesuguseid jooksvaid hooldus- ja remonditöid. See tähendab, et kui kellelgi on mure, et kambris olev kleeptahvel enam ei kleepu, siis vastavad tööd teeb ära mõni kaasvang. Ka torumehe teenuseid pakub üks vang koos n-ö «päris» torumehega.
Tööl või koolis käimise võimalus on peamiseks taasühiskonnastamise võtteks ning põhimõtteliselt kohustuslik. Seaduse järgi peab kinnipeetavale täistööaja eest maksma 65,4 eurot kuus ehk 38 senti tunnis, ent justiitsministeeriumi sõnul makstakse täna täiskohaga töötavale kinnipeetavale keskmiselt 95,87 eurot ehk 60 senti tunnis. Kuid igaühele rakendust ei jätku, Tallinna Vanglas tagatakse tööhõive 613 süüdimõistetust umbes saja kahekümnele.
Suurem osa kinnipeetavaid töötab EVT-s ehk AS Eesti Vanglatööstuses, mis on täielikult riigile kuuluv ettevõte. EVT peamine eesmärk on selle kodulehe sõnul vangide tööle rakendamine ja sellega nende oskuste ja tööharjumuste tõstmine. Justiitsministeeriumi avalike suhete nõunik toonitas vastuses Ypsilonile, et erinevalt vabaduses viibivatest isikutest on vanglas inimesed riigi ülalpidamisel: «Riigi kanda on kõik vangi ülalpidamisega seotud kulud, sh toit, eluase, meditsiini kulud, raadio- ja televisioonisaadete jälgimise võimaldamine jms.»
«Tööharjumuse kujundamine aitab kahtlemata vähendada tõenäosust, et kinnipeetav paneks pärast vabanemist toime uue kuriteo, kuna tal puudub oskus ja harjumus tööl käies õiguskorda rikkumata elatist teenida. Kõike eelnevat arvesse võttes ei ole kinnipeetavale makstava töötasu alammäära kehtestamisel keskne, kas ette nähtud summa eest on kinnipeetaval võimalik n-ö ära elada või mitte,» lisas justiitsministeeriumi esindaja.