Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 17. oktoober
Ulatuslikud üleujutused Nigeerias on võtnud katastroofi mõõtmed. Rohkem kui 600 inimest on hukkunud. Umbes 1,4 miljonit inimest on oma kodudest välja tõrjutud. Rohkem kui 200 tuhat kodu on hävinenud. Üleujutused hakkasid suve alguses ning eeldatavasti kestavad novembri lõpuni. Nigeeria valitsus on öelnud, et süüdlaseks on ebatavaliselt suur vihmasadu ja kliimamuutus. Katastroofile andis tõuke ka üleliigse vee vabaks laskmine ühe Nigeeria ja ühe Kameruni paisu tagant.
Üleujutustes on hävinud ka palju põllumaad, mis on jätnud põlluharijad ilma sissetuleku ja toiduta. Muret tekitab ka võimalik haiguste levik ning raskendatud ligipääs toidule ja kütusele.
Allikas: BBC
"We're currently seeing the worst floods in ten years in Nigeria"
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 15, 2022
At least 500 killed and 1.4 million people displaced in nation's floodshttps://t.co/sU1ZA6roV7 pic.twitter.com/DbcYL2nRPu
Esmaspäev, 17. oktoober
Üleujutused Austraalias koguvad hoogu. Mõnes piirkonnas sadas 24 tunni jooksul alla tavalise oktoobri neljakordne vihmakogus. Kolmes osariigis – Victorias, New South Walesis ja Tasmaanias – on osadele kogukondadele antud evakueerumise nõue. Hukkunud on kaks inimest ja kaks on veel kadunud. Mitmed koolid ja teed on riigi kaguosas suletud ning evakueerunud on juba tuhandeid inimesi.
Halvim on olukord Victoria osariigis, kus ennustatakse, et umbes 34 tuhat kodu võivad üleujutuda või muutuda ligipääsematuks, sest vihmasaju jätkumist ennustatakse veel nädalateks. Üleujutuste põhjuseks peetakse La Niña ilmanähtust, mis võib kesta läbi talve.