Kaheksas võistleja Ypsiloni odavate õudusjuttude konkursilt. Kahe enimloetuma õudusjutu auhinnafond on 650 eurot.
Surnute nägemine on võime, mida pole igaühel. Minu suguvõsas emaliini pidi oli viimane sellise oskusega inimene vana Mamma, minu vana-vanaema… või isegi vana-vana-vanaema, sest jutud temast ei olnud selles osas kuigi täpsed. Igal juhul olnud ta omal ajal väga kardetud ja hinnatud isik hirmsa sõna väega, kelle juures käidi nõu küsimas, kadunud isikuid ja asju otsimas, enamasti aga isiklike muredega, millest teada keegi kolmas ei saanud iial midagi. Praegu öeldakse selliste kohta «nõid», siis ei öeldud midagi, lausuti palvesõnad ja astuti kõrvale.
Isaliini mööda nendest asjadest palju ei räägitud, aga mu vanaisal ilmselgelt need võimed olid, sest Vabadussõjas õnnestus tal kõik põrgulahingud läbi käia, maksimitega sõdida ja ratsarünnakus mõõkadega võidelda, ilma et ükski kuul või kild teda tabanud oleks. Kui selle ime kohta temalt aru päriti, tuli vastus ikka muigamisi, et hinged hoiatasid.
Juhtus nii, et meie seas pärisime selle võime mina ja mu isapoolne täditütar Kadi. Me ei teadnud sellest kaua, kuni ükskord vanaisa maade piiril olevat suurt erinevat rauakola täis kivihunnikut avastama läksime. Mina olin siis vast kuuene ja Kadi neljane. Läksime otse paljajalu üle kõrrepõllu, praegu ei kujuta sellist asja ettegi. Seal kivihunnikus leidsime ühe huvitava ratta ja üritasime pikalt seda kivide vahelt kätte saada, aga no kas saab siis väikeste laste jõud suurte põllukivide vastu. Tulutust rassimisest väsinud ja pettunud, istusime remmelgate varju kivile ja siis nägime, et me ei ole enam üksi. Meie juurde sammusid kolm last, kellest me ei tundnud mitte ühtegi. Nad olid igas mõttes kuidagi teistsugused ja neil olid seljas riided, milliseid me mitte kunagi näinud ei olnud. Need olid teistsugused, need polnud üldsegi mitte sellised, nagu siis nõukogude lastel Brežnevi ajal seljas olid. Ja need olid kuidagi värvitud, luitunud, täiesti teistsuguse tekstuuriga.