Minu kodu- ja sünnikoht on Tallinnast ca 50-kilomeetri kaugusel asuv Hagudi alevik. Seal elasin sünnist kuni 16-aastaseks saamiseni. Siis kolisin pealinna – sel ajal, ja eks ka nüüd, oli see kõigi noorte unistus ju: et saaks jumala eest vaid maalt ära linna! Nüüd meeldib mulle end tutvustades öelda hoopis: «Mina olen üldse maalt, maakas!» Veider, kuidas vanusega vaade muutub.
Võib öelda, et minu lapsepõlvega ehk 00-ndate algusega võrreldes on see koht samuti muutunud. Lapsi käib põhikoolis vähem, endine postkontori hoone on suletud, samas on rongiperroon uus ja moodne ning põhikooli-lasteaia kõrval asuvad lastele kaasaegsed mänguväljakud ning ronimisatraktsioonid. Seal, kus minu ajal olid vaid põõsad ja võssakasvanud metsaalune. Väiksena ootasin aega, kuni saan nii vanaks, et kasutada mingi minevikuhetke kirjeldamiseks terminit «minu ajal». Nüüd on see siis käes. Samas puuduvad alevikust ikka veel pangaautomaat ja tänapäeval pakkide saatmiseks vajalik pakiautomaat. Arenemisruumi veel on, kui just kõik varsti maalt ära linna ei koli, aga vaevalt see juhtub.
Oluline on Hagudist rääkides rõhutada just sõna «alevik», sest kohta ei tohi sassi ajada kohe kõrval asuva Hagudi külaga, kus elanikke on vaid 95 aleviku 311 asemel (2011. aasta andmetel). Väiksena oli ikka uhke öelda, et elad ALEVIKUS, mitte mingis KÜLAS!
Lapsepõlvemälestusi
Vanasti sõideti ikka jalgratastega aleviku piirist välja naaberküladesse. Nüüd on kõigil elektritõukerattad ja need muudkui vuravad minust mööda, kui oma nüüd juba 13-aastast taksipeni jalutan. Ikka neid samu teid mööda vuravad, mida mina omal ajal kõmpisin. Ja vurasin ka, aga vanaaegse keskelt kokkupandava jalgrattaga, mitte elektritõuksiga või rolleriga.
Tegelikult oli see keskelt kokkupandav ratas juba tol ajal liialt «vanamoodne», kõigil olid juba uued, käikudega velod. Aga meil polnud nii palju raha. Nüüd iseenesest oleks sellised rattad ju väga in, aga kahju, ei ole enam alles. Ainult ühed vanad puust suusad on. Need ei olnud siis ega ole ka praegu in. Just nende suuskade pärast oli minu jaoks peaaegu terve põhikooli aja mõistatus, kuidas teised oma suuskadel niivõrd kiirelt edasi vuhisevad. Minu jaoks tähendas suusatamine ikka rühkimist ja ähkimist ja puhkimist ning pidevat lume suusatalla alt ära kraapimist. Olin juba suusatamist absoluutselt vihkama jõudnud hakata, kui sain umbes seitsmendas või kaheksandas klassis omale jõuludeks või sünnipäevaks uued plastikust suusad. Need libisesid ise mööda sissesõidetud suusaradu. Tänu sellele sain viimased kooliaastad suusatamist lausa nautida ja harrastasin oma vabast ajastki.