Olen teel Ida-Virumaale. Seekord Kohtla-Nõmmele ning jälle sama jama – ma nagu tean, kuhu sõita, kuid kasutan harjumusest kaardirakendust ning mul on pidevalt tunne, et olen siiski eksinud. Riigiametnike klubi korraldab taas jalutuskäigu. Viimane, millel osalesin, jäi juulisse. Tõsi, 4. augustil oli üks veel, kuid sel korral olin retkejuhiks ma ise ning see ei lähe arvesse. Ka lugu ei hakanud ma enda jutust ümber kirjutama.
Möödun Aserist ja pööran Purtse juurest paremale. Lüganuselt läbi, seejärel Püssi ning varsti ilmuvad kahele poole teed sügavad kanalid vaheldumisi aherainevallidega. Nooremapoolsed sügiseselt poolkiilakad lehtpuusalud nende turjal. Sõidan vaikselt, lasen akna veidi alla ning keeran raadio kinni. Päris sügis on.
Kohtla-Nõmmel sõidan esmalt ümber kaevandusmuuseumi territooriumi, jõuan asulasse ning mitmeid kordi üle lamavate politseinike rõnksatades saabun ühel hetkel raudteepeatusesse. Pargin auto ning õige pea saabuvad ka riburadapidi järgmised.
Tänast retke veab Mart Niineste, ajakirjanik ja muusik, kes on sündinud küll Tallinnas, kuid kelle juured otsapidi siin on. Kokku saab meid üllatavalt palju, ca 30 inimest kaugemalt ja lähemalt, kellele korraldaja alguses rõõmsatujuliselt pirukaid ja teed jagab.
Satun alguses segadusse. Niineste alustab kuidagi tähelepandamatult, viitab kauplusele siin ja teisele seljataga, joonistab mingeid piire ning väidab, et asume justkui asula keskel.
«Siia kõrvale jäid kauplused – Tallermaa, Tuisu, Supi, kooperatiivi kaubamaja (2 korrust), palun väga – töölismaja, eramud,» seletab ta energiliselt.
Siis mõistan, et kõike peabki ette kujutama, kuna 11. augustil 1941 tulid kohalikud kommunistid Stalini korraldus näpus, ajasid inimesed kodudest välja, telliskivid lendasid akendesse ning süütepudelid järele. Kaasa võtta ei jõutud õieti midagi. Läksid inimesed, läks vara ja 90 protsenti vanimast külast Roodu-Nõmmest. Neid toredaid maju, mida alguses tutvustati, enam ei olegi.
Niineste selgitab, et külalistel kipuvad sageli siinsed kohanimed segamini minema – Nõmme, Kohtla-Nõmme, Kohtla jaam jne. Pihta olevat hakanud aga asi hoopis nii, et vanad eestlased lõid siia kõigepealt Odri küla, nii umbes paar tuhat aastat tagasi. 1242 mainiti esimest korda seda kirjalikult, siit on leitud ka varaseid rauaaegseid ohverdusi. Mingi aja pärast tekkis ilmselt kellegi muinasüliku talu, millest arenes välja Kohtla mõis. Niimoodi see elu läks ja tiksus – vahepeal oli Liivi sõda, siis põhjasõda, põletati ja ehitati jälle üles, umbes samamoodi nagu ka mujal Eestis.