Tahes-tahtmata tuleb inimsuhtluses aeg-ajalt roppude ja vulgaarsete väljenditega silmitsi seista. Lapsevanemad kiristavad hambaid, kui need tulevad nende võsukeste suust, pedagoogid manavad ette äraseletatud nägusid, kui vägisõnade teema klassis laste ees arutlusele tuleb. Roppused on pahad-pahad. Samas kui pereisale korteriremondi käigus haamer varba peale kukub, röögatab ta ikka: «Türa!» ja kui talitsetud pedagoog suvepuhkusel enda perse küljest puugi leiab, ohkab ta ise nördinult: «Vittu küll.» Mida need vägisõnad endast kujutavad ja miks me neid endile aeg-ajalt lubame? Ja miks teistele keelame?
Netflixi seriaale vaatavad või on vaadanud meist enamus. Keegi ei lähe näost siniseks sealsete tavapäraste «fuck you'de» või «motherfucker'ite» peale. Kui keegi ütleb eestikeelses kultuuriruumis teisele, et ma nikun sind või et sa oled emanikkuja, on asjalood teisiti. Siis on tegemist vulgaarsusega. Miks? Kas eestikeelses kultuuriruumis on suguühe kuidagi teistsugune toiming kui mujal? Kas eestikeelses kultuuriruumis on ema kuidagi püham kui muus maailmas? Pole väga tõenäoline.
Sõna iseenesest ei ole ropp ega vulgaarne, tähendus, mida me talle omistame, võib olla. Miks me omistame mõnedele sõnadele vulgaarsemaid tähendusi ja reageerime neile ägedamalt, kui muus maailmas tavaks? Oleme me viiskamad kui ülejäänud maailma inimesed? Paremini kasvatatud? Kõrgemalt arenenud? Jällegi – pole väga usutav. Kultuursemad? Vist ei oleks väga adekvaatne endid pidada kultuursemateks kultuuriruumidest, mis on andnud meile Iliase ja Odüsseia, Shakespeare'i, dr. Fausti ja Beethoveni. Milles siis asi? Miks seisavad pedagoogid äraseletatud nägudega klassi ees, kui sealt ootamatult vägisõnu on kostnud? Miks kutsub perepea oma võsukese «vestlusele», kui järelkasv on teatud sõna suust poetanud?
Alustame tõsiasjast, et vulgaarseks või ropuks väljaütlemiseks ei pea tahtmise korral mitte ühtegi ropuks või vulgaarseks klassifitseeritud sõna kasutama. Sama hästi sobivad selleks väljendid: näiteks, kui viidata naisterahva kohta sündsate sõnadega, et tal asub jalge vahel ämber, mõjub see kordi vulgaarsemana, kui ükskõik millist teada olevat vulgaarset sõna talle jalge vahele asetades. Pigem on enamuste roppude sõnade kasutamise juures asi selles, et need n-ö vulgaarsetena mõjuvad sõnad on kõnes tegelikult oma algsest tähendusest kaugenenud.