Suve teises pooles ja sügisel pikematel maanteesõitudel ei pääse teeservadel autorataste alla jäänud ulukite laipadest. Kevadised rebasepojad hakkavad suve lõpus pesa hülgama ja nad liiguvad noortele omaselt ja hooletult. Sõralistel aga algab sügise hakul innaaeg, mis kestab teinekord talveni ja mis toob endaga kaasa loomade aktiivsema ja hooletuma käitumise. Õnnetuste arv loomadega kasvab pidevalt ka seoses inimtegevuse suurenemisega loomade elukeskkonnas, mis on peamiselt tingitud kiiresti tõusnud metsaraie intensiivsusest. Niisamuti paneb ka jahihooaeg loomad liikuma. Tulemus on üks, suve lõpust hilissügisena välja tuleb tegemist teha inimtegevuse tagajärjel elu kaotanud metsalistega. Kokkupõrked suuremate loomadega võivad ka inimestele ulatuslikku materiaalset ja füüsilist kahju tekitada.
Suuremate loomade korjused korjavad jahisektsioonide inimesed teedelt ära, väiksemad – rebased, kährikud, siilid jne – jäävadki veriste tompudena teepeenrale vedelema ning iga mööda kihutav auto tõstab korraks taevasse raipe juures pidusööki pidava vareseparve. Ei ole kõige meeldivam pilt. Ega ole meeldiv arusaamine, et inimeseks olemine on samaaegselt ülejäänud elusloodusele risuks olemine.
Mis teel vedelevate loomadega peale hakata? Mujal on selle peale mõeldud. Igal aastal satub USA-s sõidukite alla umbes 1,3 miljonit hirve. Värskelt autorataste all elu kaotanud metsloom, eeldusel, et ta ei ole haigusi põdenud, ei erine kuidagi tavalise jahipidamise käigus kütitud ulukist. Eelistatakse suuremaid loomi, nagu veised, sead, hirved, põdrad ja karud, aga toiduks lähevad ka väiksemad, nagu linnud, oravad, opossumid, pesukarud ja skunkid. Sedamoodi hangitud ulukiliha toiduks prepareerimisele on ka nimi antud: roadkill cuisine ehk maanteeraibete köök ja sellega tegeleb väike subkultuur USA-s, Lõuna-Kanadas, Ühendkuningriigis ning mujal. Hea on teada, et juba täna võib USA-s ka maanteel hukkunud metsalistest roogi pakkuvaid toidukohti leida.
Maanteeraibete söömine on seaduslik ja mõnes jurisdiktsioonis igati julgustatud ja soovitatud, samas teistes rangelt kontrollitud ja piiratud. On olemas teemakohaseid kokaraamatuid. Sotsiaalmeediaplatvormidelt leiab teemasid, kus räägitakse siilist, saarmast ja rotist valmistatud pajaroogadest. Rebasepojast saavat suurepärase frikasse, siili süüakse «traditsiooniselt» röstitult ja nõgesepudinguga. Kanada roadkill’i entusiastid soovitavad praetud kobrast, seda tuleks pärast rasva eemaldamist esmalt üle öö soolaga maitsestatud vees leotada.