Puutusin esimest korda mahjongiga kokku selle suve alguses, kui paar head tuttavat mind mängima kutsusid, väites, et tegu on nende arvates ühe parima lauamänguga – neil oli õigus, sest peale paari esimest mängu jäin isegi selle orki. Läänemaailmas on viimastel aastatel manga ja anime toel lauamängurite seas aina rohkem hakanud populaarsust koguma mahjongi Jaapani versioon, riichi mahjong, mis sarnaneb Hiina mahjongile, kuid erineb reeglistiku poolest.
Jaapani mahjong, tuntud ka kui riichi mahjong on sisuliselt jaapanlaste versioon pokkerist, mis on justkui lihtsustatud ja subjektiivselt ka isegi lõbusam. Mängu keskmes on klotsid, mille peale on kraabitud idamaise kallakuga World of Warcraft’i tüüpi kritseldused – korrektseid termineid kasutades on umbes pooltel klotsidel kanji kirjasüsteemi märgid ja ülejäänutel muud sümbolid, mida lugeja hüvanguks ja lihtsuse huvides hetkel ette ei loetle.
Mängu mängimiseks on sisuliselt vaja ainult klotse, kolme või nelja inimest ning minimaalseid eelteadmisi mängu toimimisest. Kasuks tuleb kindlasti ka veidi õnne ja edasijõudnutel soovitaks ette mõelda ka strateegiad. Kusjuures, esimesel korral eelteadmisi otseselt isegi vaja pole, kuid tulevad kindlasti kasuks, kasvõi nupukeste peal olevate arvude mõistmiseks, aga see selgub ka mängu jooksul.
Huvitav on mängu puhul see, et kogu sinu mängu lõpp-tulemus võib puhtalt ühe klotsi maha panemisega täielikult muutuda ja nii mitu korda kasvõi ühe round’i jooksul. See muudab mängu muutlikuks ja huvitavaks, tihti leiab aset olukordi, kus oled viimase round’i ajal teistest kõvasti punktiskooriga madalamal ning siis teed paar õiget lüket ja hoopiski tõused ise poodiumile.
Ühes mängus peab toimuma vähemalt 4 round’i ning üks osaline peab saama üle kolmekümne tuhande punkti. Vastasel juhul jätkatakse mängu, kuni keegi saab kolmkümmend tuhat punkti kätte.
Ajalugu
Mäng ise pärineb 20. sajandi esimese poole Jaapanist ning on üks mitmest mahjongi versioonist. Väga vana see mäng tegelikkuses ei ole, kuna Jaapanisse jõudis see umbes Meiji perioodi (1868–1912) lõpus. Mäng ise arenes välja ilmselt doominomängust, mis on samuti Aasia piirkondades ajaloo vältel populaarseks osutunud. Riichi mahjong on tänaseks ilmselt levinuim versioon, millel on veel läänemaailmas suhteliselt väike mängijaskond, kuid samas on siiski see lauamänguhuviliste ringkondades oma kanna kinnitanud.