Mis saab hästi minna teatritükiga, milles ei mängi ühtegi professionaalset näitlejat ja mille teema on 1980. aastal olümpiamängude ajaks tänavatelt ära koristatud prostituudid?
«Tähed hommikutaevas»,
Von Glehni teater, 2022
Autor: Aleksander Galin
Tõlkija: Sven Karja
Lavastaja: Margus Prangel
Heli ja valgus: Margus Ruhno
Grimm: Evelyn Nurmsalu
Osades: Maili-Merle Kink, Ruta Allika, Mari-Ann Usberg, Kaia Kattai, Tom Kolli, Rita Salin ja Miguel Kaju.
Eelhäälestusena tundsin, et lähen vaatama masendava telesarja «ENSV» amatööride poolt läbiviidavat klooni. Kui juba «ENSV» oli oma üheplaanilise huumoriga täisõudus, siis «Tähed hommikutaevas» mulle suuremat lootust ei sisendanud. Okei, tüki on lavastanud Margus Prangel, ta on iseenesest andekas vana, aga kas sellest piisab? Miks ma seda siis vaatama läksin? Sest ma sain tasuta pileti ja alati on võimalus, et mingi asi on nii üle ootuste halb, et muutub mingil imelikul kombel vaadatavaks.
Nüüd pärast etendust nendin kergendustundega, et tegelikult saab kõik ka hästi minna. Nii uskumatu, kui see ka ei tundu.
Võib-olla oleks teatriplakatit paremini lugema pidanud. Seal oli selgelt kirjas, et tegemist on draamaga. Oligi, ja õnneks mitte kuidagi ühekihilisega, kogu seda kurbinimlikku põhikangast palistas ajastukohane situatsioonihuumor ja kihtidega meisterlikult mängides on lavastaja tükile kenasti sügavust saanud. Tükk elab.
Lugu eriti ei ole. Aasta on 1980, prostituudid korjatakse olümpiamängude ajaks tänavatelt ära, ühte sellist kohta, kuhu nad pandi, laval näebki. Nomenklatuuri tuleb ikka teenindada, pinged tuleb alkoholiga maha võtta ja kõigest hoolimata inimeseks jääda. Kõik. Et lugu ei ole, ei ole halvas mõttes öeldud, see polegi kuidagi loopõhine tükk.