Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 14. november
Tugev vihmasadu tõi Austraalia kaguossa äkküleujutused, mis jättis mõned külad ligipääsematuks ja sundis tuhandeid evakueeruma. Vee alla jäid teed, sillad, põllumaad. New South Walesi ja Victoria osariikides on hetkel kokku üle 180 üleujutuse hoiatuse, mil mõndades piirkondades sadas 24 tunni jooksul alla rohkem kui terve kuu jagu vihma. Ka Lõuna-Austraalias oli nädalavahetusel tugev äiksetorm, mis tõi üleujutusi ning viis elektri tuhandetelt.
Allikas: Reuters
RAGING WATERS: Authorities in Australia issued a major flood alert after a dam began to spill huge amounts of water following a period of heavy rains. https://t.co/3hQxPL3CmK pic.twitter.com/ChpTMctpJi
— ABC News (@ABC) November 14, 2022
Laupäev, 12. november
Neljapäeval jõudis orkaan Nicole USA osariigi Florida rannikule esimese kategooria orkaanina. Torm tõi suure vihma, üleujutused ning tugeva tuule, mis langetas elektriposte ja viis elektri sadadelt tuhandetelt majapidamistelt. Hukkus teadaolevalt viis inimest. Ühes piirkonnas hävis täielikult kuus ookeani äärset maja. Veel kümneid maju hinnati pärast tormi elamiskõlbmatuks.
Floridast edasi liikudes torm nõrgenes ja see kategoriseeriti post-troopiliseks tsükloniks. Torm tõi tugevad äiksetormis nii Lõuna- kui Põhja-Carolinasse ja ka Virginia osariiki. Vihma ja tugevaid tuuli tõi torm nädalavahetusel ka Kanadasse. Orkaan Nicole oli esimene orkaan 40 aasta jooksul, mis USA rannikule novembrikuus jõudnud on. Viimane suurem orkaan, mis USA-d ja täpsemalt Floridat tabas, oli septembrikuine orkaan Ian. Nicole’ist ja Ianist järele jäänud hävitustöö summa küündib sadadesse miljonitesse dollaritesse.