On üks vähelevinud teooria, et iga eestlane peab elu jooksul vähemalt kolm diplomit saama – ühe sellise, mille üle ta vanemad uhked on, seejärel sellise, millega järeltulijate ees elu lõpuni vehkida saaks ning kolmandaks midagi iseenda hinge kosutavat. Ehk siis midagi nii isale, pojale kui ka pühale vaimule. Kõlbab ka see, kui kõik need kuidagi ühele ja samale A4-le ära mahuvad.
Üks tuttav rääkis mõned aastad tagasi, et tema endiseks töökohaks olnud asutuses olevat olnud selline komme, et igal aastal tunnustati parimaid töötajaid. Statuut lihtne – iga osakonna töötajad valivad kollektiivselt välja kellegi, kes on aasta jooksul oma ülesannete ja palga sees kuidagi niimoodi opereerinud, et kogu osakond edenes märkimisväärselt, teinud rohkem, kui oleks tingimata vaja olnud, või kuidagi muul moel isikliku eeskujuga üldist heaolu toetanud.
Esimene kord valiti tema osakonna parim kiiresti ja ühehäälselt. No oli selline naine kohe võtta, keda kõik imetlesid. Peadirektor andis aastalõpu firmapeo viisakamas otsas diplomi, pangaarvele kanti lisaks pool palka preemiat. Mõnus.
Aasta pärast seisis kollektiiv hoopis raskema valiku ees. Ka tol aastal oli seesama naine olnud silmapaistev. Ometi tundus kõigile, et õiglasem oleks sel korral kedagi teist tunnustada. Muidu kaduvat ülejäänutel motivatsioon pingutada. Seda enam, et teistel ametikohtadel polevatki võimalik niimoodi silma paista. Nii tehtigi – valiti üks mees, kes oli samuti asjalik ja omal kohal spetsialist. Ühtlasi lepiti kokku, et kuna see konkreetne osakond on väike, hakatakse edaspidi parimat valima rotatsiooni korras. Nii, et kõigil oleks võimalus parimaks saada. Umbes kümnekonna aastaga sai ring enam-vähem peale, kuulutati välja järjekorras viimane parim, uus ring võis alata ning traditsioon oli loodud.
Õpetajate tunnustamine on oluliselt demokraatlikum. Või noh, usaldusväärsem, sest on riiklikult reguleeritud. Tänavu 8. oktoobril piduliku galasündmusega tipnenud protseduur on ministri käskkirjaga rangelt raamistatud. Ettepanekud tuleb teha juba aprilli keskpaigaks, mistõttu maakondades ja omavalitsustes alustavad sealsed haridusametnikud oma üleskutsetega juba märtsi(!) alguses.