Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 28. november
Maailma suurim aktiivne vulkaan Mauna Loa, mis asub Hawaiil, hakkas purskama. Kahe tunni jooksul toimus piirkonnas üle tosina väikse maavärina. Hetkel on laavavool jäänud mäe tipu piiresse ja ümber olevaid kogukondi ei ohusta. Vulkaan on õhku tuhka paisanud, mitte küll veel sellises koguses, et see takistas näiteks lennuliiklust, kuid hingamisteede probleemidega inimestel on palutud paluda siseruumides ning õues liikudes katta suud ja nina.
Mauna Loa moodustab Hawaii suurest saarest umbes poole. Vulkaan on alates 1834. aastast pursanud 33 korda – kuni 1950-ndateni umbes korra iga viie aasta jooksul, kuid alates 1984. aastast saadik see pursanud pole. Vulkaani purskamise algus võib olla väga ettearvamatu ning laavavoolu asukoht ja kogus muutuda väga kiiresti.
These photographs were taken by Ken Hon, Scientist in Charge of HVO from Waikoloa at about 1:27am. #MaunaLoa #MaunaLoaErupts
— USGS Volcanoes🌋 (@USGSVolcanoes) November 28, 2022
Lava is still erupting from the summit & is overflowing from the caldera. No threats to populated areas currently. https://t.co/yLBkg85jMa pic.twitter.com/vhScY3WGjR
Pühapäev, 27. november
Maalihe Kameruni pealinnas Yaoundes tappis pühapäeval vähemalt 14 inimest. Mitukümmend inimest olid matusel, mis toimus jalgpalliplatsil, mille ääres oli 20 meetri kõrgune mudasein, mis neile peale langes. Otsingud veel käivad ja hukkunute arv võib palju tõusta.
Allikad: The New York Times, CNN