Nagu üks tuntud ja tabav kõnekäänd ütleb, siis spetsaliseerumine on putukatele. See on täpselt see, kuhu n-ö tervisemaailm on tänaseks päevaks jõudnud. Tervis ja sellega seonduv on ühiskonnas üks enim kõlapinda leidev teema. Kõigil on oma arvamus. On inimesi, kellel lihtsalt meeldib trenni teha, sest see on lõbus või tore. On ka inimesi, kes on treeningule kui sellisele tuliselt vastu: «Haha, miks sa trenni teed, ma ei tee ja mul märksa lõbusam saunas õllet kõhu peal hoida ja tervis ka nagu noorel lõvil!»
Ja on ka kolmas grupp inimesi, kes lähevad teistpidi täiesti pöördesse: «Kuidas inimesed trenni ei tee? Kas nad on idioodid? Iga päev trenni – no pain, no gain. Karnivooridieet, paleo, paastumised, kõik jutud!» Kogu selle temaatika keskmesse on viimase grupi hulgast tekkinud üks väga huvitav seltskond. Sest mis nendest pekinägudest ikka rääkida, neid artikleid on kogu ilm täis.
Alustan mõttest, mis ei ole kuigivõrd originaalne, aga ma olen selle mõttega üsna pikalt mänginud ja olen hakanud kartma, et tema mängib juba minuga. Parem siis juba ta lõpuks kirja panna ja see suhe lõpetada. Nimelt on Eestis üsna tugev raskejõustiku ajalugu. Meil on olnud väga tugevaid tõstjaid, maadlejaid, kettaheitjaid ja ka teisi jõualade esindajaid. Liikudes tagasi kuldse kolmiku aegadesse – Lurich, Hackenschmidt ja Aberg –, tuleb sealt esile üks põnev detail. Kui need kolm meest tegusid tegid, siis ei olnud nad pelgalt tõstjad või maadlejad, kulturistid või šõumehed. Nad olid kõik ühes. Kes siis ei teaks kuulsat Lurichi silda või Hackenshmiditi kükki ehk Hack-kükki. Põnevaid lugusid nende meestega on muidu palju – alustades Lurichi spiooniloost ja lõpetades Abergi lennulugudega, aga see pole siinse teksti mõte. Kellel huvi, siis Google tuleb appi nagu ikka.
Fitnessimaailmas on toimunud teatud spetsaliseerumine või lõhestumine. See on seotud suuremalt jaolt keha ehitamise ehk kulturismiga. Tõstjate jaoks pole midagi kardinaalselt muutunud. Tõsted ei ole päris samad, aga tehnilisus ja jõud on ikkagi peamised karateristikud. Samuti maadlejate puhul – ilma jõu ja metsiku vastupidavuseta pole seda asja lihtsalt võimalik teha. Suurimad muutused on toimunud just fitnessi või kulturismi vallas – kuidas keegi seda nimetada tahab.