Koerus, kus elas mu isapoolne vanaema, olen käinud alates 1980ndatest üsna regulaarselt, enamasti nädalavahetustel või koolivaheaegadel. Mingil perioodil õnnestus mul seal ka terve aasta püsivalt elada. Igal juhul on Koeru kandi peamised tunnusjooned minu jaoks selgelt välja kujunenud. Esiteks, Koerus on võimalik tunda end mere ääres olevana ilma tegelikult mere ääres olemata. Teiseks, Koeru on mõnes mõttes ideaalne Eesti vana maa-asula. Kolmandaks, Koeru väldib jonnakalt vajumist Kesk-Eesti arenguauku, mille serval ta asub.
Meie esimesed reisid Vändrast 82 km kaugusel asuvasse Koeru toimuvad punase Ikaruse bussiga. Ma istun ema kõrval akna all ja veerin peatuste nimesid: Kadjaste, Rae, Laupa, Türi, Paide. Koeru annab endast esimest korda märku kusagil Mäo kandis, kui tee äärde ilmuvad suured viljapõllud. Mäekülast, kus buss teeb vasakpöörde, algavad juba Koeru «eeslinnad»: Sargvere, kus vaatame alati igatsusega üht põllul asuvat maja, kuhu ei näi viivat ühtegi juurdesõiduteed, ja Müüsleri, kus pilku püüab mõisapark. Mõned aastad hiljem saab valmis ka Koeru telemast, mida hakkame alates Müüslerist usinalt läbi bussi- või autoakna silmadega otsima.
Sissesõit Koeru kulgeb üle Jõeküla ristmiku ja selle koha peal hakkab süda alati pisut kiiremini põksuma. Aleviku tähtsaimad punktid on mul ammu teada, sest isa on teinud oma kodukoha tutvustamisel head tööd. Vasakule jääb autoremonditehas ja seal parandatakse Volgasid. Koeru kõrts pole mitte lihtsalt kõrts, vaid kõrts-postijaam. Koeru kirik on kolmelööviline kodakirik. Vahepeal möödume ka Aruküla mõisa peahoonest, aga see muutub minu jaoks tähtsaks kohaks alles aastaid hiljem, kui osalen Kalju Lepiku luulevõistlusel. Enne esinemist pabistan kõvasti, sest esiteks mõjub mõisahoone väga suursuguselt, teiseks on rahvast palju ja kolmandaks istub saalis Doris Kareva, kes on üsna pahura näoga. Enne võistluse algust jõuan tähele panna, et tal on ka koer kaasas.