Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 19. detsember
Kanadas Montrealis toimunud ÜRO bioloogilise mitmekesisuse konverentsil COP15 lepiti kokku plaanis «30 by 30» ehk aastaks 2030 oleks looduskaitse all 30 protsenti maailma maast ja merest. Selle kõrval lepiti kokku ka plaan vähendada toetusi, mis läheks loodust kahjustavatele tegevustele nagu näiteks jätkusuutmatule põllumajandusele ja kalapüügile. Samuti anti ka lubadus, et aastaks 2030 annavad rikkamad riigid bioloogilise mitmekesisuse jaoks vähemalt 30 miljardit dollarit aastas. Kaks nädalat kestnud läbirääkimiste tulemused olid ambitsioonikad ning aeg vaid näitab, kas need ka realiseeruvad. Aastal 2010 Jaapanis kokku lepitud globaalsetest mitmekesisust toetavatest plaanidest ei ole täielikult realiseerunud mitte ükski.
Allikas: New Scientist
DEAL
— Virginijus Sinkevičius (@VSinkevicius) December 19, 2022
Tonight, we make history at #COP15.
The Kunming-Montreal deal for Nature & people all over the world.
30% degraded ecosystems on land & sea to be restored by 2030
30% terrestrial & marine areas conserved & managed by 2030 pic.twitter.com/CGVx9ilK59
Esmaspäev, 19. detsember
Kaua on räägitud mulla kvaliteedi langusest inimtegevuse tagajärjel, kuid vähe on teada mullas elavatest olenditest, kes mulla kvaliteedi eest hoolitsevad. Ühendkuningriikide teadlased uurisid andmeid vihmausside arvukuse kohta vahemikus 1928–2018 ja leidsid, et tõenäoliselt on viimase 25 aasta jooksul vihmausside arvukus ÜK-s langenud 33–41 protsenti. See on märk n-ö insectageddon'ist ehk putukate viimsepäevast. Mullas elavate selgrootute arvukuse langemine mõjutab tervet meie ökosüsteemi, näiteks sõltuvad neist toiduna mitmed linnuliigid.
Allikas: The Guardian