Hinnad tõusevad ja see on paha. Eriti paha on veel see, kui toidu hinnad tõusevad. Eesti Konjuktuuriinstituudi juhi Marje Josingu sõnul pole tema sellist, möödunud aasta lõpus esinenud totaalset olukorda, kus pole ühtegi odavnevat kaupa, kunagi näinud. Kuigi tegemist paistav olevat üleilmse jamaga, kihutab väike Eesti sellel rallil siiski silmapaistvalt eesotsas.
Alles neil päevil võisime suurematest meediaväljaannetest lugeda, et 2022. aasta lõpuks panid sellele eelneva detsembriga võrreldes kuu toidukorvi hinnad jämedalt 30 protsenti kasvu. 2020. aastal (hilisem statistika pole teada) panid Eesti pered toidu alla keskmiselt 23 protsenti kõigist tehtud kulutustest. Kui me lisame siia veel transpordile kuluva 14 protsenti ning eluaseme ja majapidamiskulude 23 protsenti, kisub juba suhteliselt kitsaks – 60 protsenti meie n-ö väljapääsmatuid igakuiseid kulutusi on möödunud aastal kasvanud justkui pärmi peal.
Tahaks kedagi süüdistada, kuid keda? Kas võib eeldada, et tihe konkurents jaekaubanduses toob meile kokkuvõttes paremad hinnad, või on hoopis kettide viimase aastakümne agressiivne laienemine kõrges toiduhinnas süüdi?
Kaubanduspinda on ebaproportsionaalselt palju
Võtsin ühendust Eesti Konjuktuuriinstituudi direktori Marje Josinguga ja küsisin otse, kui kaua see jama tema hinnangul veel kestab.
«Ilmselt jätkub hinnatõus ka tänavu, kuigi kiirema kasvu aeg tundub möödas olevat,» sõnas ta ning lisas: «Eelmisel aastal tõusid hinnad ligemale 20 protsenti [tarbijahinnaindeks – toim.], tänavu tuleb umbes 10 protsenti veel otsa. Ebakindlust jätkub kauaks.»
Ta pakkus, et kuigi teatavate oluliste imporditavate toiduainete hind on hakanud ka alla tulema, pole energia ning tootmiseks vajalike kaupade ja teenuste hinna tõus täies mahus meieni veel jõudnud. Tulemata see ei jää, kuid tõenäoliselt pole see enam nõnda järsk. «Teatud asjad jätkavad tõusu, sealiha on hästi odav hetkel maailmaturul. Teraviljad ja muu võib veel pisut jätkata, kuid mitte palju enam. Kodumaine küll, kuid importkaupa on meil siiski palju ja need sõltuvad rohkem maailmaturu hindadest,» selgitas Josing.