Miks arvustada raamatut, mis ilmus rohkem kui sada aastat tagasi; mis on ilmunud 21 trükis; mis on tõlgitud 13 keelde; mis kuulub õpilaste kohustuslikku lugemisvarra ja millest on filmitud eesti filmiklassikasse kuuluv linateos? Aga sellepärast, et «Kevadest» ei ole rohkem kui saja aasta jooksul mitte ühtegi sellest raamatust ja kirjanik Oskar Lutsust päriselt aru saavat arvustust ilmunud.
Olgu kohe algul öeldud, et Lutsul ei läinud oma «Kevade: pildikesi koolipõlvest» esimese osa avaldamine ladusalt. Neli kirjastust, sealhulgas Noor-Eesti Kirjastus ja Postimees, lükkasid selle tagasi ja Luts lasi teose esimese osa trükkida 1912. aastal Postimehe trükikojas – omal kuludega ja 2100 eksemplaris.
Ka esimesed arvustused Anton Jürgensteini ja A. H. Tammsaare sulest ei olnud head. Lugejad samas võtsid raamatu kiiresti omaks. 1912. aasta jõululaupäeval nähti midagi ennolematut: Postimehe raamatupoe ees seisis varahommikust raamatuostjate järjekord ja kui poeuksed lahti tehti, rabati esimest osa kogunisti 200 eksemplari.
Mis on väga oluline ära mainida, on see, et Oskar Luts ise ei pidanud oma koolimälestust kirjutades nende lugejatena silmas lapsi. Ometigi pälvis raamat just noorte tähelepanu ja tänapäeval alustatakse «Kevade» tutvustamist koolides alates neljandast klassist.
Luts hakkas raamatut kirjutama aastal 1905. Kui vaadata kalendrisse, siis sel aastal toimus Peterburis verine pühapäev, mille käigus tulistasid sõdurid tööliste demonstratsiooni. Sündmus käivitas 1905. aasta revolutsiooni, mis ei läinud ka Eestist mööda. 10. detsembril 1905 kuulutati Tallinnas ja Harjumaal välja sõjaseisukord, mis kestis 1908. aasta 15. septembrini. Kogu Eestis toimusid massilised vahistamised, keelati koosolekud, suleti ajalehed Teataja, Uus Aeg ja Eesti Postimees. 26. detsembril 1905 kuulutati välja sõjaseisukord Rakvere, Paide ja Haapsalu piirkonnas. Detsembrist 1905 kuni veebruarini 1906 läbi viidud karistusoperatsioonide käigus lasti maha ligi 300 inimest ja 600 said ihunuhtlust. 9. jaanuaril 1906 lasti Viljandis maha 45 inimest.