Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 9. jaanuar
Eelmisest nädalast saadik pole tormide seeria USA-s Californias järele andnud. Neid torme nimetatakse atmosfääri jõgedeks ehk tormideks, mis jõe jagu vihma taevast alla saadavad. Tormid on Californias uputanud teid, langetanud puid, toonud mägedesse suure lumesaju. Tuhanded on pidanud evakueeruma. Sajad tuhanded jäänud ilma elektrita. Pühapäeva pärastlõunal oli ilma elekrita 424 tuhat kodu ja äri. Vihm oli pühapäeval lakkamatu ja selle jätkumist ennustati ka uude nädalasse. On suur äkküleujutuste oht. Viimase 10 päeva jooksul on tormides hukkunud vähemalt 12 inimest. Mitmed neist hukkusid langevate puude tõttu. Osariigis on kehtestatud hädaolukord.
A 'bomb cyclone' brought record-breaking rain and floods to the US state of California. pic.twitter.com/bniBaVWtGj
— DW News (@dwnews) January 7, 2023
Pühapäev, 8. jaanuar
Pakistani tabasid möödunud aasta juunist oktoobrini rekordüleujutused, kus hukkus vähemalt 1700 inimest ja koduta jäi umbes kaheksa miljonit inimest. Suurem osa tulvaveest on nüüdseks tagasi tõmmanud, kuid taastustööd majade, teede, raudteede kallal alles hakkavad. Selle töö maksumuseks on hinnatud 16,3 miljardit dollarit. Pakistani valitsus on valmis katma sellest poole, kuid ülejäänud raha leidmiseks on korraldanud Pakistan ühes ÜRO-ga Genfis konverentsi. Konverentsil panustas taastamisse näiteks Euroopa Liit 500 miljoni euroga.
Pakistan: Last year's floods have affected 33 million people & could push 9 million more into poverty.
— United Nations (@UN) January 9, 2023
Monday's International Conference on Climate Resilient Pakistan will support recovery efforts & discuss climate-induced disaster preparedness. https://t.co/FDmaGH6YgA pic.twitter.com/S97au8X6JF