Kui kirjanik peaks mõnel heal päeval otsustama, et laenutushüvitis on liiga madal ja ta ei ole nõus sellega, et ta teoseid saab raamatukogust laenutada, ei saa ta mitte midagi sellesse parata. Samuti ei ole võimalik kirjanikul takistada oma tulevaste raamatute jõudmist raamatukokku – ka siis kui riik ega kultuurikapital pole raamatu välja andmist toetanud. Kuid senimaani ei ole sunniviisiline kord kirjanike seas pahameelt tekitanud.
«Autoriõiguse seaduse kohaselt ei ole autoril õigust keelata oma teose koopia raamatukogudest laenutamist. Samuti ei pea raamatukogu trükiste soetamisel küsima autori nõusolekut. Samas on autoril õigus saada teoste laenutamise eest tasu ehk n-n laenutushüvitust,» kommenteerib kultuuriministeeriumi raamatukogunõunik Ülle Talihärm.
Ainus viis, kuidas autor või õiguste omaja raamatuid raamatukogust eemaldada saab, on kohtuotsus. «Varasemalt on kohtuotsuse alusel peatatud raamatukogudest väljaannete laenutamine või väljaanded kogudest eemaldatud näiteks ebasobiva sisu või autoriõiguste rikkumise tõttu,» rääkis Talihärm. «Trükiste puhul pole teada juhtumitest, kus autoriõiguste omaja oleks raamatukogusid boikoteerinud – raamatukogud on paljude teoste osas üsna olulised ostjad ja autorid on sellest ka teadlikud,» lisas ta.
Praegust süsteemi võib konflitselt käsitleda kui riiklikku ja kohustuslikku Spotify’d – maksumaksja raha eest ostetakse raamatuid ja kompenseeritakse autoritele selle väikse erinevusega, et lihtkodanik ei pea selle teenuse maksumust oma netipangas nägema. Spotify’st erineb süsteem ka muidugi selles osas, et autor sellest lihtsalt lahkuda ei saa. Muusikud-podcasterid aga võivad väikse klikiga oma loome äpist maha võtta ja kuhugi mujale, kasumlikumale platvormile üles laadida.
/nginx/o/2019/10/30/12700553t1h7d38.jpg)
Ent tundub, et riigi jõupositsioon pole realiseerunud konfliktideks riigi ja kirjanike vahel ning et see poleemika eksisteerib ainult käesoleva artikli autori peas. Kultuuriminister Piret Hartmani sõnul ei ole loomeliit seda teemat tõstatanud ja Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev kinnitas seda – on räägitud rahastusest ja kirjanike toimetulekuraskustest, kuid mitte nende intellektuaalse omandi paremast kaitsest raamatukogudes.