Olete te kunagi kuulnud ütlemist «õrav õli õksal ja sei kõllaseid õkkaid, perast õksendas kõllast õkset»?
Ei ole?
Novot, siis ei tea te midagi Avinurme murrakust.
Tuntud rahvavalgustaja Otto Wilhelm Masing (1763–1832), kes tõi õ-tähe eesti kirjakeelde, sündis teatavasti tolleaegses Avinurme rannavallas Lohusuus. Sai õ-häälikut kuulda igal pool ja igast asendist ning otsustas, et ei ole tollal levinud ö-täht siiski see, mis selle imeliku rahva jutus igal pool ja igas teises sõnas kõlab. Võttis kätte ja lõi täiesti eraldi tähe meie tähestikku. Kui ta oleks kuskilt mujalt pärit olnud, tea, kas olekski seda õ-d tähele pannud. Eesti kirjakeel oleks jäänud vaesemaks ja «õ» tasapisi välja surnud.
Õ-hääliku sage kasutamine on otseselt muidugi seotud sellega, et kõik natukenegi geneetiliselt avinurmikud on tegelikult eestistunud vadjalased, lihtsalt eestistudes sai vadja läänemurdest sujuvalt eesti idamurre. Vadja elab, muide, edasi Avinurme ja Lohusuu vahel asuva suure Vadi küla nimes.
Avinurme on muidu ka üks imelik kant. Näiteks selle poolest, kuidas ta sulle südamesse kinni on jäänud. Siinkirjutajad on mõlemad juba kaunis kaua siin maamunal ringi tatsanud, elanud mitmel pool nii Eestis kui ka teistes kaugetes maades ja pole näinud mitte ühtegi näiteks Tallinnas või Tartus või kasvõi väljamaal sündinud avinurmikut, kes ütleks, et ta on Tartust või Tallinnast või ei tea kust. Kõik me oleme ikka Avinurmest ning kokku saades hakkame alati õhinal rääkima, et mis külast täpselt ja kuidasmoodi «suurde linna» sattusime. Viimane tegelikult Avinurmes sündinud ja elanud esivanem võib olla ka kuskilt tsaariaja sügavustest, aga ikkagi oleme sealt, mitte Tallinnast, Tartust, Tapalt või Kapa-Kohilast.