Alates tänasest hakkab Ypsilonis ilmuma Arnold Looga iganädalane jutusari «Vanas heas Ameerikas». Esimese Vabariigi ajal tollastes tabloidides ilmunud Metsiku Lääne lugudest inspiratsiooni saanud 18 teksti on osaliselt dokumentalistika, osaliselt originaalsete lugude motiividele tuginev ilukirjandus.
Proloog
Esimene lugu sellest seeriast viib lugeja kaheksateistkümnenda sajandi keskpaigas perioodi, mil Ameerika hakkas järjest enam kuuluma ameeriklastele selle kaudu, et põliseid ameeriklasi nende põliselt maalt järjest kaugemale tõrjuti. Näpuga kaarti vedades jõuame lõpuks Missouri jõel Oahe järveni, millest nüüd tubli 200 kilomeetrit lääne poole minnes satume eelkõige halvas mõttes legendaarsesse piirkonda, kus keskel asuvad Mustad Mäed ja nende ümber voolavad Cheyenne'i ja Belle Fource'i jõed annavad võrdseid võimalusi nii elule kui surmale. Hixonid ja teised sellised asundused ei ole väljamõeldis, niisamuti nagu ei ole väljamõeldis Hundi sõjakäik Mustadesse Mägedesse. See on kahe raja lugu.
/nginx/o/2023/01/17/15083448t1h74d5.jpg)
Kahe rada
Isiah Thompson oli palju näinud mees. Selle rohke nägemise ajal oli tal üks silm peast välja lastud ja tema hõredad juuksed olid juba ammu ka halli tooni kaotanud. Ta oli terve oma elu olnud trapper, müünud nahku, kuivatanud liha ja kõikvõimalikud sellise eluviisiga kaasas käivad kogemused olid tema näonahka vajutanud kortsumustri nagu ämblikuvõrgu. Aga alles jäänud silm seletas veel teravalt ja kui ta mõnikord jutuotsa üles võttis, kuulati teda huviga. Kohalikud kutsusid teda nahavärvist sõltuvalt kas Vanaks Isiah'ks - Old Isiah - või siis Valgeks Mättaks – White Sod. Vanus oli vana Thompsoni tõepoolest nagu mätta kokku vajutanud, aga sellest hoolimata jätkas ta oma trapperiametit, sest vanas heas Ameerikas pensionifonde ju ei tuntud. Kui olid vana, siis pidasid sind üleval sinu lapsed ja kui sul lapsi ei olnud, siis polnud see mitte kellegi asi, kuidas, kus ja kui armetult sa parasjagu kõnged.