Erkki Koortil on oma Postimehes ilmunud arvamusartikliga «Kas eesti kultuur ja kirjandus ikka vajavad kaitset?» osaliselt õigus – kultuur pole tõepoolest ühegi erakonna valimisvankri ees, mille sõnum ühiskonda on, et kultuuri panustamine ei too häälte näol piisavalt tagasi. Mitte, et kultuur poleks vajalik, seda keegi ei väidagi, aga lihtsalt ei nähta erakondades põhjust sellele valimiskampaaniaks mõeldud ressursse jagada. Proovime siis seekord hoopis erakondadest aru saada.
Kirjanike liit oma liikmetega on totaalselt alarahastatud ja suhteliselt endassetõmbunud seltskond, kes aktiveerub enamasti siis, kui neilt seda viimastki ära võtma asutakse. Põhiseaduse preambuli järgi oleks kirjanikul olemasoluks nagu põhjust ja mõtet, häda on aga võib-olla selles, et kultuur on ametnike jaoks liiga lai mõiste – kultuuri on igas eluvaldkonnas, söögilauaski – ja selleks, et siit midagi erakondade valimisvankrite ette jõuaks, peaks see eelnevalt piisavalt esile tõstetud olema. Endi esile tõstmise ja nähtavaks tegemisega pole tagasihoidlik kirjanikeringkond aga hakkama saanud.
On mõistetav, et kirjanike nägemus endi olulisusest ei kattu erakondade nägemustega ühiskonnas hääli püüdvate oluliste teemade osas. Ega nad jõua ka igat tegelast eraldi toetada. Selle asemel toetavad valdkondi ja nii nagu tõusevad aeg-ajalt õpetajate ja päästjate palgad, tõusevad ka kultuuritöötajate omad. Aga ei erakonnad ega laiem üldsus vaevu vahet tegemagi, et kirjanikud pole kultuuritöötajad, vaid nendeks on raamatukoguhoidjad, rahvamajade juhatajad, riigi palgal näitlejad jt.
Hiljaaegu esinesin Läänemaal, Matsalu lahe äärses turismitalus kohalikele elanikele. Tervelt kuuele inimesele. Seltskond oli väiksusest hoolimata suurepärane. Üks kohaletulnutest rääkis omavahelises vestluses eestlaste lemmiklurjusest, ühtlasi ka lauljast, Artur Rinnest, kes omal ajal tema naise sugulasi asumisele saata aitas. Teise pärlina rääkis ta kunagise nõukogude poeedi Uno Lahe loomepuhkusest Matsalu lahe ääres. Poeedil nimelt saanud esimese kahe-kolme päevaga üksinda joomisest küll, seejärel helistanud ta lähimasse miilitsajaoskonda ning palunud neil loomeinimese üksinduseprobleem diskreetselt ära lahendada. Miilits pani samal õhtul sekstöötaja, keda Nõukogude Eestis ametlikult ei eksisteerinud, auto peale, toimetas ta Matsalu lahe äärde seltsimees Lahe juurde ning sellega saadud ka punase loomeinimese probleem viisakalt lahendatud.