Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 16. jaanuar
Tormid USA-s California osariigis pole siiani järele andnud. On lootust, et esmaspäeval jõudnud torm jääb viimaseks ja teisipäev toob juba kuivemat ilma. Seni on tormid aga toonud laastavaid üleujutusi, suurt lumesaud, maalihkeid. Hukkunud on teadaolevalt 19 inimest. Kadunud on üks 5-aastane poiss. Osariigis on kehtestatud hädaolukord.
Pühapäeval oli elektrita 11 tuhat majapidamist ja nädalavahetuse jooksul olid üleujutuse hoiatuse all umbes 25 miljonit inimest. 26. detsembrist 9. jaanuarini on alla sadanud kuus korda tavalisest enam vihma. Jõed on üle kallaste tulnud ja mitmed piirkonnad evakueeritud. Tormide jada hävitustöö reaalset ulatust on hetkel veel väga raske hinnata. Ainus pluss nende juures on see, et tormide toodud vihmasadu leevendas veidi California kauakestnud põuda.
Storm after storm, #California is facing intense flooding, with at least 19 lives lost and nearly 100,000 people evacuated. There’s no sign that the storms will be letting up soon.
— UNDRR (@UNDRR) January 16, 2023
Here is why flood risk often increases after droughts and heatwave ↗️ https://t.co/99s4qq167t pic.twitter.com/qgVnZymbg5
Esmaspäev, 16. jaanuar
Kliimamuutus võib olla surmakuulutus pooltele täna maailmas räägitavatele keeltele. Juba praegu sureb iga 40 päeva tagant üks keel ning kliimamuutus kannustab seda vaid takka, kuna rannikute kogukonnad on sunnitud migreeruma piirkondadesse, kus nende keelt ei hinnata ega räägita. Migreeruma sunnib nii merevee tõus kui kuumalained, põuad, üleujutused, toidu- ja veepuudus. Maailmas räägitakse praegu umbes 7000 keelt ja neist pooled võivad selle sajandi lõpuks olla kadunud.