Aastal 1168 mainiti esimest korda Lützerathi küla Saksamaal. Aastal 2023 sai see Saksamaa kliimavõitluse epitsentriks. Küla kui sellist enam pole. On ainult tuhanded kliimaaktivistid ja tuhat politseinikku keset mudapõlde maadlemas. Ühed tuleviku eest, teised tööstuse ja tööandja.
Võitlus Lützerathis kivisöekaevanduse loomise vastu on kestnud tegelikult juba aastaid. Kunagi elas seal kuni 90 inimest. Nüüdseks ligi kaks kümnendit tagasi jäi küla pea et tühjaks. 2013. aastal andis riigikohus RWE-le, elektrifirmale loa laiendada Garzweileri söekaevandust, mis asub Nordrhein-Westfaleni liidumaal riigi lääneosas. Väidetavalt on liidumaa keskosa pinnase all 1,3 miljardit tonni ligniiti ehk pruunsütt. Kaevandatava piirkonna alla jääb ka Lützerath, kuhu ajapikku kolis elama kümneid kliimaaktiviste nii rentijate kui skvattijatena.
In addition to the previous timelapse, we can even go more back in time & see this impressive evolution in the last 35 years; 1987 to 2022 via #Landsat 🛰️ imagery. It evolves like an accordion moving westwards & affecting different towns, roads,... #Lützerath in Germany | 2/3 🧵 pic.twitter.com/XO85mLpfaK
— Iban Ameztoy (@i_ameztoy) January 15, 2023
2022. aasta oktoobris otsutas riik, et 2030. aastaks võiks ju kivisöekaevandamise ära lõpetada, aga Lützerathi tõmbame ikka maha ja pärast kaevandamist jääb sinna küla mäletama vaid järv. Huvitav on selle juures see, et selle diili RWE-ga tegid roheliste parteide ministrid. Viimane talunik Lützerathis oli selleks ajaks juba ära kolinud ja küla saatuse eest võtsid vastutuse enda kanda kliimaaktivistid. Eelmisel nädalal aga algas nende jõuline külast eemaldamine. Mil esimene eemalduslaine läks suuresti plaanipäraselt – lendasid mõned kivid ja veidi ka toidupoolist –, ei osanud vast keegi kaugelt ette näha, et olukord eskaleerub rahvusvaheliseks mureks ja võitluseks.