Minu kui isa poolt araablase, kes on pool oma elu elanud nii Kuveidis kui ka Jeemenis ja kelle töö on viimasel ajal seotud Levandiga – minu jaoks ei ole sõda, agressioon ja poliitiline ebastabiilsus võõrad. Ma tean, mis tunne on, kui rünnatakse kohta, kus sa elad.
Eelmist ja ka jätkuvat aastat defineeris sõda Ukrainas, mis muutis Euroopat jäädavalt. Põhjus pole selles, et keegi ei tahtnud uskunud, et invasioon võib aset leida. Vastupidi, selge oli see, et Putin on selleks võimeline, kuna agressioon on omane militaristlikule riigile, mis pole pidanud kandma vastutust oma varasemate jõhkruste eest.
Ja siinkohal ei räägi ma ainult Venemaast. Šokeeris meid see, et «meie» kui lääneriikide elanikud olime nii harjunud, et sellised asjad toimuvad meist piisavalt kaugel – Süürias, Jeemenis, Afganistanis ja Gruusias. Me oleme näinud uudistes rakette tabamas elumajasid, kuid mitte meie jaoks tuttavaid nõukogudeaegseid paneelmaju. Varasemalt pole me tegelikult pidanud selle üle eriti vaevlema, sest meie igapäevaelu ei kannatanud selle tõttu. Ka Süüria kodusõjast vallandunud põgenikekriis jõudis vaevalt meieni. Senimaani ei tuletanud meie meedia iga päev meelde, et kusagil on agressioon ja inimesed surevad.
Invasioon Ukrainasse muutis meie elu, sest nüüd oleme me justkui ise sõjas, vähemalt öeldakse seda meile iga päev: «See sõda on meie sõda, nad võitlevad meie vabaduse eest.» Selline retoorika on väga tugev. Ja kui keegi kaotab oma töökoha, sest majandusel on rasked ajad, või toit ja kütus on järsku selliseid hinnahüppeid teinud, mida pole varem siin Eestis nähtud ja samal ajal on palgad püsinud sama madalad, nagu need alati on olnud, siis see kõik tundub nagu loomulik olukord, millega peab leppima. Käimas on sõda, mille me lihtsalt peame võitma – Ukraina võitleb vabaduse nimel ja kurjuse vastu ning nende majanduslike raskuste ära kannatamine on vähim, mida me omalt poolt teha saaks.