Uudised «lombitagusest» Ameerikast jõudsid loomulikult lõpuks kõikjale trükisõnaga seotud paikadesse. Ei olnud selles osas ka Eesti alad mingi erand. Lihtsalt neid lugejaid oli pikka aega tõeliselt vähe. Ja kui need lugejad tekkisid, siis leidus uuele maale minejaid ka siitkandist. Tõsi, et selle koha pealt, kas keegi neist «meie omadest» seal kaugel unistuste maal ka oma unistuste õnne leidis, ajalugu vaikib. Aga minejaid oli ja isegi vaese lihtrahva seast. See on lugu perioodist pikalt enne üldisema kirjaoskuse levimist ja kokku pandud paljudest sarnastest saatustest, vähemalt selle «minemise» osas. See on lugu ühest õnneseenest.
Pärisorjus oli õnnelik aeg isandatele ja masendav orjadele. Ega praegu need ajad teistmoodi ole. Ainult kunagi ammu oli asi selles mõttes hullem, et siis oli orjade maailm ka vaimsel tasandil ülimalt piiratud ja nad isegi ei aimanud oma võimalusi kusagil mujal parema elu peale saada. Mistõttu olid ja jäid nad ühe isanda meelevalda ja see tegi nendega muidugi, mida ise tahtis – tööle sundimisest ja esimesest ööst kuni elu võtmiseni välja.
Aga trükipress ja vargsi hiiliv kirjaoskus muutis seda kõike. Kõigepealt hakkas ilmuma igasuguseid raamatuid ja siis lajatati lausa ajalehtedega. Ja hoolimata kõikehõlmavast vaimunüridusest leidus lõpuks ikkagi ka orjade hulgas isikuid, kes nende paberile trükitud isevärki kriukstükkide maagia omale selgemaks said ja täiesti iseseisvalt raamatutes lehti keerama hakkasid.
Esialgu polnud sellest loomulikult muret, sest ainsad raamatud, mis neile kättesaadavad olid, rääkisid ikka vaid usuteemadel ning õpetasid alandlikkust, aga ots oli lahti tehtud. Needsamad, vaimust vähem vaevatumad, tekitasid omale peagi paremad ametid kusagil härrasrahva otseses teenistuses, sageli rändasid nendega kaasas, nägid maailma ning õppisid isegi nende keele ära. Ja kui härrasrahvas oma seitungid kuskile lauale jättis, sirvisid neid niisugused teenijad päris agaralt ning kohtudes vähem õnnistatud orjarahvaga, poetati sõnumeid nii- ja naasuguseid või isegi loeti huvilistele varastatud ajalehti ette.
Kildhaaval hakkas orjarahvale ka muust maailmast mingisugune aimdus tekkima ja kuigi see uudiste kaleidoskoop oli ääretult juhuslik ja seda segati kohati kõige kõrgema taseme vaimupimedusega, oli selle «teise» maailma uks õige õrnalt praokile lükatud ja sealt igritsev valgus ahvatlev. Järjest enam hakkas käsi vaimuvalguse poole sirutuma ning mõnigi neist jõudis selles valguses hämmastavalt kaugele. Enamasti said sellistest kas mingisugused vallakirjutajad või õpetajad ja nende tegevuse kaudu hakkas vaimuvalgus järjest enam üldist nürimeelsust eemale tõrjuma. Kuid oluliste läbimurreteni oli veel muidugi kõvasti aega. Oli tohutult peetust ja väga vähe paatost.