1848–1850 oli Ameerikas California kullapalaviku periood. Sel ajal ei jõutud sealkandis isegi mitte ühtki sõda käima tõmmata. See aga ei tähendanud, et sõda ei käinud. Käis küll. See oli vaikne halastamatu sõda kulla pärast. Kullatolm viis meestelt mõistuse ja sel perioodil kulla pärast otsa saanud ja/või vaesusse surnute üldhulk annab täiesti korraliku sõja kaotused välja küll. Californiaga oli see häda, et see asus juba kujunema hakanud keskusi arvestades logistiliselt kaugel ja sinna pääs polnud kaugeltki mitte lihtsate killast. Minek sinna oli õudne, olek kohutav ja sama vaeselt tagasi pöördumine veelgi hullem. Järgnev lugu räägib tõestisündinud juhtumite põhjal sellest, kuidas olematute kullaväljade poole mindi seda teed, mida mööda üritasid pärale jõuda need kõige vaesemad kullaotsijatest.
24. jaanuaril 1848. aastal korjas puusepp James Wilson Marshall Sierra Nevada mäestiku jalamil jõest välja ehtsa tüki puhast kulda. Ta töötas tol momendil John Sutteri juures vesiveski ehitusel virelevas koloonias nimega Uus Helveetsia, millest tänu sellele samale Marshallile sai õige pea kiirelt kasvav asundus nimega Sacramento.
Kui Marshall oleks olnud mõistlik mees, siis ta oleks oma leiu maha vaikinud ja vaikselt parimad kullaleiukohad üles ostnud, aga ta ei olnud mõistlik mees. Tohutu õnnetunne ja südame kloppimine pani ta suu patrama ja juba sama päeva õhtuks teadsid Wilsoni leiust nii vana Sutton kui veel mõned töölised tema veskis. Koldne kamakas käis käest kätte ja muutis meeste meeli ning seda maad igaveseks. Kaks päeva hiljem oli juba üks, teine ja kolmaski mees kulla leidnud, peagi oli neid juba kümmekond. Ja mitte ühelgi neist ei jätkunud aru suu pidada.
Ähmis häälel räägitud jutusosinatest said hoogsad lood. Neid räägiti kõike üle võimendades järgmistele ahnetele kõrvadele ja kui üks selline lugu entusiastlikuks ajaleheartikliks sai, oli see pomm plahvatanud. Lugu kirjutasid ümber üha uued ja uued reaalsustajuta žurnalistid, kullakamakad läksid aina suuremateks ja lõpuks selgus, et Californias kuld lausa rusikasuuruste tükkidena maa peal vedeleb, lükka jalaga kokku, kui palju tahad. Kevadel ja suve hakul pakkis järjest suurem hulk õnneotsijaid oma kompsud kokku ja asus California poole teele.