Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 23. jaanuar
Jaanuari algusest on Filipiinid kannatanud lakkamatu vihma ja selle tagajärjel tekkinud ulatuslike üleujutuste all. Vihm on tekitanud ka maalihkeid. Hävinud on kodusid, põllumaid ja vajalikku infrastruktuuri. Jaanuarikuu jooksul on hukkunud vähemalt 38 inimest ning 120 tuhat inimest on jäänud koduta. Üleujutused on mõjutanud umbes kahte miljonit inimest. Tormine ilm on peamiselt mõjutanud Filipiinide lõunaosa, täpsemalt Misamis Occidentali, Põhja Mindanao ja Ida Visayase piirkondi. Misamis Occidentalis on kehtestatud hädaolukord. Tavaliselt on jaanuar Filipiinidel jahe ja kuiv. Filipiinid on üks kliimamuutusele kõige haavatavamaid riike maailmas.
#Philippines – Death Tolls Rises After Further #Floods and Landslides https://t.co/nwfNV8jGOd via @Flood_List pic.twitter.com/3BqTsT4UHT
— FloodList (@Flood_List) January 23, 2023
Laupäev, 21. jaanuar
Bosnia ja Hertsegoviina idaosas Visegradis asuv Drina jõgi on muutunud ujuvaks prügilaks. Jões asuva prügipiirde taha on viimase nädala vihmase ilma ja üleujutuste tõttu voolanud kokku 10 tuhat kuupmeetrit ja igat sorti prügi, plastpudelitest köögitehnikani. Piirde paigaldas Visegradi juurde lähedalasuv hüdroelektrijaam, mis on linna muutnud soovimatuks prügilaks. Prügi on sinna kokku ujunud nii veekogude ääres asuvatest halvasti reguleeritud prügilatest kui lihtsalt otse veekogudesse visatud prügi näol ning nii Montenegrost kui Serbiast, kus asuvad Drina jõe lisajõed. Prügi eemaldus võib võtta kuni kuus kuud. Prügiuputus tekib aga igal aastal, mis illustreerib piirkonnas püsivat illegaalsete ja halvasti reguleeritud prügilate probleemi.