Nüüd on metallraamidega prillid
Üheksas klass, kuldsete üheksakümnendate keskpaik. Kaunis kevadilm. Jalutasime klassivend Mihkliga* kodukandi paneelikate vahel, suundudes kuhugile, kuhu üheksanda klassi poistel asja oli suunduda. Vastu jalutas teine klassivend Ivan*. Ivanil tekkis tema jaoks õigustatud küsimus, ma ei mäletagi, kas tal oli vaja raha või suitsu või lihtsalt sporti à la «peksa on, suitsu tahad?».
Mina ja Mihkel olime oma klassi oivikute ja kuivikute klikist. Meie pundist on tulnud tähtsaid ministeeriumitegelasi, kõrgemate õppeasutuste juhte, energeetikafirmade asefüürereid jms. Ivani seljataguses olid mitu aastat istumajäänud Puiatu karastusega poisid. Praeguseks kes surnuks joonud ja süstinud, kes vangis, kes parklavalvur. Tõsine klassivõitlus ja noh eks Ivan tõenäoliselt oma sootsiumi ees kannuseid teenimas oli.
Mul on siiani probleem sellega, et lihtsamad inimesed tahavad minu peal oma mehisust tõestada – ma olen enamusest inimestest vähemalt pool pead pikem. Mihkel, tajudes olukorra füüsiliseks muutumist, eemaldas ennast kiirete jooksusammudega situatsioonist. Ei ole talle seda kunagi pahaks pannud, oleks ise samuti toimetanud, aga teadsin, et Ivan jookseb minust kiiremini ja kauem. No väike rüselus ja Ivani paremsirge poolitas mu ninajuurel minu plastraamidega prillid. Ma ilma prillideta saan enam-vähem aru, kas on öö või päev. Kui sinna lisada silmadesse valguv veri, siis minust enam vastast ei olnud.
Füüsiliselt ma olin temast tugevam, aga vilumus loeb – mina olin ikkagi hea poiss ja see oli mu esimene kord kakelda. No võttis mind nupuvõttesse ja küsis, kas ma annan alla. Milline rüütellikkus. Valikute puudumisel ma otseloomulikult alistusin. Ohtrast verest ehmunud Ivan tegi ka kiiresti sääred. Kes ei tea, siis näopiirkonnas ja otsaesisel oskab ka pisem kriim hirmutavalt ohtralt verd anda. Lonkisin sõna otseses mõttes löödult koju, hoides prillipoolikut käega silma ees, et näha, kuhu ma lähen. Naabrinaine, kellega trepikojas trehvasin, oli minu verist lõusta nähes ikka päris hirmunud.