Sügav ilu ja traagika näivad olevat lahutamatud. Alandamine on olemuselt emotsionaalne, aga väga põhjalik alandus ka armistav. Domineeritu jätkab domineerija agressiivset teadmist, ning sellise valemi puhul pole vahet, kas tegu on teadvustatud või teadvustamatuga: vägivald on inimese loomuses, sest enesekaitse on automaatne reaktsioon. Küsimus on ainult selles, mille eest ja mis olukorras end kaitstakse. Armastus saab olla nii kontroll kui kontrolli kaotamine korraga.
Tähelepanu jagamise perioodide katkematus on armastuse kui sideme hoidmise suur eeldus – kuigi mitte peamine, on see argipäevadega mõõdetav mastaap, mis tõendab suhtesisest tegelikkust. Kokkupuute kvaliteet saab tunde tasandil aga teistsugused omadused, mis saavad või ei saa ületada kvantitatiivset. Need aetakse mõnikord segamini nagu juhtub seksi ja armastusegagi.
Kvantitatiivse armastuse näide on surija või haige hooldamine tema igapäevaelus. See tagab inimväärikuse, mis on humaanne miinimum. Ent hoolitseda või hooldada ei saa kuigi edukalt vastu tahtmist, ilma sisemise pühendumuse ja leppimiseta. Elu algus ja lõpp nõuavad neid omadusi eriti palju, eriti algus. Selle juures on omakorda oluline vahet teha tahtel ja võimekusel, analoogselt kvantiteedi ja kvaliteediga.
Kvalitatiivse armastuse näide on romantilises armastuses sisalduva ilu õilsus. Võrreldes olmeliste kvantiteetidega on selle 3D maailma kokkupuuted mitte nii vajalikud, ent nende harvgi olemasolu on sedavõrd erilisem, sest puudutab nähtamatut sisimat. See on armastatu pilk ning tema puudutuse automaatne pehmus, mis on iseenesest väljunud mõtlemise kontrolli alt. See pole lihtsalt kire loomalik metsikus, vaid ka nimetu taju, mis on alati armastajate vaheline saladus, mille sõnadesse panemine saab ainult kirjeldada, suutmata määrata põhjust.
Žižek on üldse öelnud, et kui sul on põhjus kellegi armastamiseks, siis see ei ole tegelikult armastus. Tema väite usutavust tõestab psühhoanalüütilise teadmise taust, sest psühhoanalüüs tegeleb armastuse vaatlemisega läbi selles sisalduvate korduvate sotsiaalsete reaktsioonide. Armastamine on sotsiaalsete reaktsioonide ahel ja praktika suhete kogemisest ja nende väljendumisest.