Tallinn-Pärnu maantee, aasta on 2013, 12. jaanuar. Raadiost mängib saade «Kuri karjas», kus Olavi Ruitlasel ja Kaur Kenderil on külas räppar Põhjamaade Hirm. Sõidame naisega Pärnusse, et esineda Maarja-Magdaleena Gildi kirjandusõhtul. Ma olen kolmandat kuud töötu, habe kasvab ja lõng on peas. Kuskil Märjamaa kandis küsin ma endalt, et miks käin ma teiste inimeste korraldatud luuleõhtutel endale ajapilu ja tähelepanu nurumas? Tegelt võiksin ju ise ürituse korraldada, siis ei pea ennast kunagi esinejaks kirja panema ega teiste tegemistele clout'i tootma. Seda momenti võib pidada kirjandusõhtu «Viimane neljapäev» eostamiseks.
Olen tolleks hetkeks esinenud oma luulega väga vähe, ühe käe sõrmede peal loetava arvu vast: keskkooli lõpus mingil jõuluaktusel, ülikooli kevadpeol ja paaril korral Kultuuritolmu luulelaval. Kõik ülesastumised on okeikalt läinud, ent mul on alati olnud tunne, justkui trügiksin ma kellegi teise lavale. Viimane kord kui mõtlesin esineda, oli «Kuri karjas» luuleõhtul 2012. aasta sügisel, aga seal ei suuda ma ennast kuidagimoodi kokku võtta ja avaldada soovi lavale tulla. Hakkasin ühesõnaga juba enne lavale minekut sittuma, peod olid niisked ja ema spagetid keerlesid kõhus.
Pärnu kirjandusõhtuga on teine lugu – sinna peab ennast eelnevalt registreerima, muidu esineda ei saa, ja pead pileti eest maksma. Igal luuleõhtul on enamasti omad staarid, Pärnu omal on sel korral tuntud luuletaja Contra. Mina ja muud värsisepad oleme nii-öelda soojendajad. Ka see ei ole mulle eriti meeltmööda. Olen ma siis vähem inimene kui Contra? Ka mul on mõtted ja riimid, ka mina väärin sama palju tähelepanu. Ning mis saab siis kui nii-öelda staarluuletaja on halb (Contra oli väga hea), on sel soojendajate-peaesinejate dihhotoomial mõtet? Aga eelkõige mõtlen ma ikkagist selle peale, kuidas mina saaksin esineda vaid enda seatud reeglite järgi.
Neid mõtteid peas keerutades veendun aina enam, et Tallinna tagasi jõudes peab alustama pealinnale sobilikku kirjandusõhtut. Eostamisest endast on vähe, mul on tarvis kedagi, kes abistaks sünnituse juures, ämmaemandat. Saatuse ja sotsiaalmeedia algoritmide tahtel näeb Pärnu üritusest pilte Madis Ristmägi – «Viimase neljapäeva» seltskonnale tuttav geniaalne luuletaja ja laulja-muusik; muidu tuntud ka kui Levika endine turvamees – ning kommenteerib, et Tallinnas võiks ka midagi teha. Huvitava sünkronisatsiooni korras on ka Madis minu meeltes mõlkumas, sest oleme tuttavad tänu tema orgunnitud luulelavadele Kultuuritolmul, ja tean, et ta oleks know-how ning tutvustega partner ses ettevõtmises.