«Kas sjee on ljennuk San Francjisco?» küsib taksojuht Oleg minult hommikul, kui Tallinnas oma koduukse ees tema autosse istun. «Ma lähen Aafrikasse!» vastan, lausa hüüatan talle. Võib-olla isegi liiga entusiastlikult. Vähemalt on piinlik vaikus esimeste sekunditega lõhutud. Naerame mõlemad ning auto liigub kohalt.
16.01.2023 – SEIKLUS ALAKU!
Olen jõudnud Istanbuli lennujaama, kust mul on ümberistumine Dar es Salaami lennule. Mul on kodust kaasa võetud Anna Maria Penu raamat «Kes kardab Aafrikat?», kust loen, et malaariat ennetavad tabletid võivad kõrvaltoimena tekitada masendust, tujukõikumisi ja hallutsinatsioone. Ja et «noored valged naised» kannatavad nende all kõige tõenäolisemalt.
Võtan kotist enda Malarone tabletid ja loen kõrvaltoimeid: peavalu, unetus, köha, pearinglus, maksapõletik, palavik, juuste väljalangemine, aga hallutsinatsioone kahjuks kirjas pole.
***
Maandun Dar es Salaamis, kust mu jätkulend Sansibarile peaks väljuma alles 12 tunni pärast. Ja ma olen lennanud juba 20 tundi. Jep, kui tahad odavalt reisida, oled nõus ka kannatama.
Peale passi- ja viisakontrolli ja ammu aegunud Covid-vaktsiini tõendi ette näitamist, mille peale mulle näidatakse läbi klaasi lihtsalt pöialt, ulatab turvanaine mulle mu passi tagasi ja lausub: «Welcome Zanzibar! Hakuna matata!» Otsustan võtta selle praeguse reisi motoks.
***
Aafrika manner on minu teadvuses omandanud reaalse eksistentsi ja minetanud senise pigem fiktiivse ja teoreetilise oleku. Olen juba ühe väljaskäimise kogemusega õppinud korralikult kauplema. Siin muudmoodi ei saagi, ei tohigi. Muidu kooritakse sind kui valget (ja seetõttu automaatselt rikast) turisti täiesti rahast paljaks.
Olen ka juba harjunud, et suvalisel hetkel läheb hotellis näiteks elekter teadmata ajaks ära. Et täiesti tavaline on, et sinu toas sibavad ringi sisalikud – meil on enda omale juba nimigi pandud: Sissu. Et inimestel on iga asjaajamise suhtes niivõrd hakuna matata ja it’s okay suhtumine, et see ajaks muidu iga punktuaalse põhja-eurooplase (no tegelikult küll ida-eurooplase, olgem ausad) harja punaseks, aga ei jää muud üle, kui sellega leppida, ja see enda päevaplaani integreerida. Et ja-jah, kui kell on 13:10, siis ütleme, et on juba 14 – mõistlik. Takso tuleb siis nii umbes kell 15. Ei, pole hullu, et me kaks tundi seda ootame, hakuna matata. Et ja-jah, seal ekraanil on küll kirjas, et teie lend läheb viiendast väravast, aga minge ikka neljanda juurde, it’s okay.