Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 20. veebruar
Eelmise esmaspäeva hakul jõudis tsüklon Gabrielle Uus-Meremaa Põhjasaare rannikule. Torm oli laastav – seda on nimetatud «kord põlvkonnas» tormiks. Suur vihmasadu viis laialdaste üleujutusteni ja mitmed veekogud tulid üle kallaste. Mitmeid inimesi tuli päästa nende katustelt. Sajad tuhanded majapidamised jäid elektrita ning osa kogukondi jäid ilma igasugusest ühendusest välismaailmaga. Langevad puud kahjustasid maju. Maalihked viisid teisi maju endaga kaasa ja blokeerisid teid. Torm mõjutas umbes kolmandikku Uus-Meremaa elanikest, kuid suurim kahju toimus siiski Põhjasaare põhjaosas.
Tormis hukkus teadaolevalt 11 inimest. Esmaspäeval oli veel üle 2000 inimese kadunud ning umbes 15 tuhat inimest ilma elektrita. Torm võib riigile maksma minna üle kaheksa miljardi dollari.
Allikad: The New York Times, Reuters, BBC
342mm rain in less than 24hrs. Monday 13th to Tuesday 14th Feb. Timelapse Footage of the Piha Valley stream before and after. #piha #cyclonegabrielle #aucklandfloods #timelapse pic.twitter.com/9BhFOkMaU3
— Pakeha_G (@Pakeha_G) February 15, 2023
Esmaspäev, 20. veebruar
Kliimamuutuse riskide analüüsist, mille viis läbi XDI, selgus, et kõige haavatavamad piirkonnad asuvad Hiinas. Nimekirja esimesest 20-st nimetatud piirkonnast asuvad 16 Hiinas ja neist mõned on ühed maailma tähtsamad tootmiskeskused, mis on ohus tõusva merevee ja ekstreemsete ilmaolude tõttu. Hiinast väljaspool nimetati ära näiteks Florida. Kõige haavatavamaks nimetati analüüsis Hiinas asuv Jiangsu piirkond, mille tehased ja tööstus panustavad Hiina SKT-st kümnendiku.