Kuskilt kuulsin, et kõige ostetum raamat pidi olema Ulfsaki elulooraamat. Arvata võib, ikkagi meie üks kõigi aegade tuntumatest ja edukamatest näitlejatest. Reklaam töötas ja nähes raamatut müügiletil, tõttasin asja ahnelt uurima. Üritasin siit-sealt lugeda, lehitsesin päris korralikult ning lõpuks vaatasin ikkagi pilte ja siis panin raamatu letile tagasi. Elulooraamat kui isikupõhine dokumentalistika võib olla särav ja huvitav, see võib olla betoonihall, sel võib olla kõrval tuntav higihais, see võib olla ka saast. Sõltuvalt tegelikult sellest, kes ja kuidas kirjutab, mitte kellest kirjutatakse. Fännipõhisest suhtumisest lähtudes tundub nii, et kui fänne jagub, võib kirjutada kuidas tahes, fännid ikka ära ostavad. Minu arvates see nii olema ei peaks.
Kui kristalselt aus olla, siis minu viimane poest ostetud uus raamat oli Onu Bella mälestusteraamat «Dekameron» ja seda kusjuures isegi mitte selle pärast, et ta oli üheksakümnendate megastaar ja tõepoolest viimane tippklassi staar, kes sai kuulsaks eesti keeles lauldes, vaid selle pärast, et Bella oli selle raamatu ise kirjutanud. Ma olen temaga korduvalt ka isiklikult kohtunud ja Bellal olid ajud. Jah, Bellal olid ajud, ta oli väga palju lugenud ja elus palju kogenud mees, kellel olid peale teadmiste ja väljendusjulguse ka sõnavara. Tõsiselt ka. Unustage ära see Lava-Bella, see oli suures plaanis ainult projekt, millega ohmudelt nende raha kätte saada, pluss kohati ka võimalus pingevabalt elu nautida. Tõeline Bella avaneb teile alles siis, kui te teda loete.
«Üsna sageli kordasid esinemispaiga programmijuhid kindluse mõttes üle, et kohalikud, nii mehed kui ka naised, nõuavad striptiisi, sest säärane meelelahutusvorm toob väikelinnade ja külakõrtside rutiini võimsa annuse särtsu ning elavdab märgatavalt soikunud kultuurielu.» «Dekameron», lk 73, viimane lõik
Nii, tunnistage nüüd üles, kes teist on võimelised sedasi kirjutama. Ei, päris ausalt. Vaadake lause ehitust ja väljenduse täpsust. Lause ülesehituse osas on see Anton Hansen Tammsaare. Aga mõttevaheduse osas on parem. Palju parem. Sest Tammsaare oli ikkagi linnamees, kelle suhtestumine talueluga oli enam ettekujutluse vili kui reaalselt kogemuste baasil kirjutatu. Tänu millele Tammsaare tegelikult mämmerdab päris palju. Aga Bella mitte – tema kirjutab sellest, mis reaalselt oli, brutaalse täpsusega, sest ta elas seda kõike oma nahal läbi. Väikelinnade, külakõrtside ja toonase kultuurielu iseloomustamiseks piisab ainult selle lause läbi lugemisest ja sulle on kohe kõik selge. Täiesti puudub vajadus täpsustavate ja laiaks minevate lisandite järele. Siit alates teeb sinu enda isiklik aju juba läbiloetud teksti lummuses tööd edasi ise.