Presidendi kõne vabariigi aastapäeval on mitmes tähenduses aasta kõige olulisem kõne. Meie võrdlemisi vaeses, heatahtlikult öeldes tagasihoidlikku stiili järgivas kõnekultuuris, annab presidendi kõne eeskuju ja loob ettekujutuse sellest, kuidas üks pidulik kõne kõlada võiks. Seetõttu väärivad need kõned põhjalikku analüüsi kõnedena, mitte lihtsalt teemade kogumina. Keerleb ju kõnede analüüs meedias üldiselt ühe või mitme kõneosa sisu ümber.
Kui oluline üks või teine osa oli, kas argumendid ja näited mingi positsiooni kaitseks või vastu olid veenvad või mitte – see kõik väärib muidugi arutelu. Et mingi osa kõnest oli hästi argumenteeritud või kellegi jaoks isiklikult kõnekas ja oluline, ei tähenda aga seda, et kõnet ainult selliste osadena käsitleda saab. Analüüsida võib ka kogemust, mida kõne vahetu vaatamine-kuulamine pakub, mõistmaks, kuidas saanuks autorid neid teemasid veel mõjusamalt esile tõsta ning kõnetada ka sellist kuulajat, kes pärast kõnet tekstiga tööd ei tee ning sellest arvamusartiklit ei kirjuta.
Retoorika on märkide eesmärgipärase kasutamise teooria ja praktika. Kõnet analüüsides on võimalik hinnata seda, kuidas kõne erinevad osad kõige väiksematest kõige suuremateni publiku haaramiseks ning kogemuse loomiseks koostööd teevad ning selle sõnumeid võimendavad. Analüüsin president Karise kõne erinevaid struktuure neljal tasandil, jättes suuresti kõrvale kõneteemade sisulise analüüsi. Alar Karise kõne representeerib mitmes mõttes täpselt «keskmist» presidendi kõnet, mille peamine eristuv tunnus nende kõnede sagedasemaid probleeme rõhutab. Seega annan hinnangu konkreetsele kõnele ning kasutan seda samas näitena, et rääkida üldiselt presidendi aastapäevakõnest, mille täielik potentsiaal jääb minu hinnangul aastast aastasse kasutamata.
Metatasand – kõne kontekstis
Aastapäevakõne asetab presidendi ja tema kõne kaasautorid keerulisse olukorda, sest kõnele toimivad erinevad ootused. Esitatav võiks kõnetada publikut – kogu rahvast – ning väljendada presidendi institutsiooni sümboolset võimu põhiseadusesse kodeeritud väärtuste vardjana. Samal ajal peaks kõne loogiliselt ühenduma pidustuste kavaga, mis seab esinemise vahetuks publikuks kutsutud külalised, kelle seas esiplaanil Eesti poliitiline eliit. Samas oodatakse, et kõne peaks toimima ka tekstina ajalehtedes avaldamiseks, hilisemaks lugemiseks, kommenteerimiseks ja arutlemiseks. Selliste ootuste keskel häälestakse kõne universaalsele publikule ehk lihtsalt öeldes keskmisele mõistlikule inimesele, kes on vähemalt lehepealkirjade tasemel kursis Eestis toimuvaga. Selline oli ka president Karise kõne.