«Palun pool piletit Määrisse,» ütlesin konduktorile. Kes veel mäletab bussi konduktorit, võib öelda, et on palju näinud. Konduktor rebis helesinisest piletiplokist joonlauaga pool piletit ja seadis mu istuma kuhugi, kus sai mul silma peal hoida. Iga nädal ootasin reedet. Igal reedel pani ema või isa mind Rakveres bussi peale ja ma sõitsin Määrisse vanaema ja vanaisa juurde. Määrit pidasin ma juba lapsena oma päris koduks. Määri bussijaamas oli vanaema vastas.
Määris oli väga hea bussiühendus. Määri oli lausa maailma naba – siit sai ümber istumata hommikul Tartusse või Tallinna ning õhtul tagasi. Rajoonikeskusest ehk Rakverest rääkimata. Kellaaega määrati siin bussi järgi – kui nägid bussi mööduvat, siis oli kell üheksa või pool kaks või pool seitse. Kui oli juba hilisõhtu, siis sai olla veelgi täpsem – kui sõitis väike buss, oli kell veerand kümme, kui suur (nn Tallinna buss), siis pool kümme.
Kaks korda nädalas käis Määris kauplusauto. Osta sai esmavajalikku: leiba-saia, jahu, suhkrut, pekist vorsti, hapukoort (see sai väga kiiresti otsa) ja juustu. Limonaadi ja õlut muidugi ka. Viimasel oli oma väga kindel, õnneks piiratud klientuur. Mulle ei meeldinud poes käia, kuna olin vaikne, lausa pelglik laps. Poes käis vanaisa. Ootasin väraval, kuni ta oli ostud teinud ja hakkas koju sõitma. Läksin talle vastu. Tal oli mulle alati väike šokolaad, Hellase šokolaad. Ma ei tea, kust tekkis sel ajal külapoodi Soome šokolaad, aga nii see oli – väike puna-sinises paberis maiustus. Võtsin selle enda kätte ja me sõitsime koos koju.
Peamine liiklemisvahend oli jalgratas. Jalgratastega sõitsid kõik, nii täiskasvanud kui lapsed. Kuna vanaisa sõitis palju, tegi ta ratta enda jaoks mugavamaks – vahetas ebamugava jalgrattasadula mopeedi pehmema vastu.
Vanaisa teenis pensionile lisaraha nii, et käis ümbruskonna kauplustes inventuuri tegemas. Mäletan ettevalmistusi, mis ta tegi – pesi, kammis peegli ees täpse seitli, pani selga ülikonna, võttis portfelli ja hüppas ratta selga. Tagasi tulles tõi midagi head.