Juba aasta on möödas, jumal küll, ja see mäng käib ikka veel ja mina olen ikka veel elus. Tõeline no-death run, emotsionaalsed ameerika mäed. Sõda on tuurinud juba nii kaua, et keegi isegi ei ürita nostalgitseda sellest, kuidas elu enne seda oli; tundub, et need mälestused on täielikult haihtunud. Olemas on ainult täna ja homme; see udu ei võimalda meil kaugemale näha.
Ma vahin tühjal pilgul oma korteri lage, retrospektiiv rullumas nagu kinofilm, kaaderhaaval, nagu mingis vanas, kummitustega täidetud põrgukinos. Ma näen hävituse tagajärgi — lõppematut jada purustatud hooneid, käepärastest vahenditest kokku klopsitud varjualuseid, põldude kaupa raudlilleõisi tähistustega C-300, X-21, X-101, Kalibr, Iskander. Surnukehadega täidetud kaubaveobussid vuravad mööda tänavaid sama sageli kui leivaautod.
Pidevale vägivallaohule vaatamata elavad inimesed oma elu edasi nii hästi, kui oskavad. Mina samuti. Nad käivad tööl, koolis, toidukaupluses. Mina samuti. Enamasti saadavad meid õhuhäiresureenide sonaadid — mõnikord lõppeb selline sonaat õhutõrjerelvade kõrvulukustava crescendoga. On päevi, mil dirigent ei saa rütmile pihta ja ooper lõppeb kurvemate tagajärgedega. Inimesed on paanikas, leinas. Mina samuti.
Üht neist 365 päevast ei unusta ma iial. 14. jaanuar. Ma kõndisin jõe ääres. Telefonile saabunud teade hoiatas mind, et äsjane raketirünnak võib olla päriselt ohtlik. Vaadake, asi on selles, et aasta varem me rõõmustasime, kui saime Telegrami-robotilt rünnakuhäire-teate. Praeguseks on meil juba terve posu teenuseid, mis ütlevad enam-vähem täpselt, mis tüüpi raketid lendavad kuhu ja millal. Hoiatus ütles, et ohutase on mõõdukas. Panin Black Flagi plaadi kordusele ja tõstsin pilgu, et leida mõni takso. Kõik inimesed mu ümber viskusid pikali ja ma tundsin, kuidas mu süda puperdab.
Ja siis käis järsku hullumeelselt vali plahvatus; lööklaine kergitas tänavalt tolmu üles nagu tuulispask. Üheksakorruseline paneelelamu, milles olin elanud suurema osa oma elust — minu lapsepõlvekodu — varises kokku nagu kaardimajake. Deemonliku lainena matsid selle enda alla suits, tolm ja tulekeeled. Kõige jubedam asi selle juures, mida ma ilmselt niipea ei unusta, oli rusudest kostev karjumine — kümnete inimeste meeleheitlik, haavatud, põrgulik hädakoor. Rakett X-21 otse Venemaalt, armastusega. Õhtupimeduses loitvad tuled, appi tõtanud vabatahtlike pööraselt suur hulk, tõrvikud ja karjed, mis olid ikka sama südantlõhestavalt valjud kui paari tunni eest — eemalt vaadates ja kuulates meenutas see vabaõhufestivali.