Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 13. märts
Tsüklon Freddyst on saanud üks kõige pikemaid dokumenteeritud torme ning see on ringiga tagasi Mosambiigis, kus torm juba veebruari lõpus käis. Freddy on ka üks lõuna poolkera tugevamatest dokumenteeritud tormidest. Laupäeval täisvõimsusel Mosambiiki jõudnud torm tõi suure vihmasaju, mis tekitas üleujutusi, ja tugeva tuule, mis lennutas katuseid. Mõnel pool kadus elekter ja side. Mitmel pool evakueeriti inimesi ning poed, ärid jne olid kinni. Teadaolevalt hukkus seal üks inimene, kuid laastuse täielik ulatus on veel teadmata.
Mosambiigist liikus torm edasi Malawi poole, kus valingvihmad tekitasid suuri maalihkeid. Langes ka puid ja oli äkküleujutusi. Selle tõttu hukkus praeguseks teadaolevalt 60 inimest ning umbes 200 on tugevate vigastustega haiglas. Esmaspäeval veel sadas ja paljudes piirkondades polnud elektrit, mistõttu pole veel Malawi kohta samuti teada, kui halb olukord on.
After swirling in the southern Indian Ocean for 34 days, Cyclone Freddy is on track to become the longest-lasting cyclone on record.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) March 12, 2023
Read more: https://t.co/TJUwCD9c1A pic.twitter.com/7zz0GoN2qS
Esmaspäev, 13. märts
Florida ülikooli teadlased uurisid 21 erineva tualettpaberi tootja tooteid üle maailma ning leidsid PFA-sid neist kõigist. PFA-d on grupp umbes 14 tuhandest kemikaalist, mida lisatakse toodetele, et neid vee-, pleki- või kuumusekindlaks muuta. Neid nimetatakse ka alatisteks kemikaalideks (ingl k “forever chemicals”), sest nad ei biolagune ning on seostatud mitmete terviseprobleemidega. Kõnealuse uuringu tulemused võivad viidata sellele, et tualettpaberi kasutus on suur veesaastuse allikas. Seejuures pole teada, kas pühkimise põhine kontakt kehaga on piisav, et PFA-d inimkehasse satuks.