Hoolimata oma väiksusest leidub Eesti alal mitmeid eriilmelisi rahvakultuure. Palju on küll kadunud minevikuhõlma, kuid suurtest keskustest kaugemal, näiteks Kagu-Eestis Seto- ja Võromaal, on veel praegugi säilinud muistset paigavaimu. Eriti setode juures on täheldatud rohkelt mujal Eestis tundmatuid nähtusi, mis seovad neid kultuuriliselt pigem hoopis Narva jõe taguse Ingerimaa põliselanike vadjalaste ja isuritega, samuti Ida-Läti latgalitega ning naabruses elavate venelastega.
Nende ühisosade taga võib olla enam kui tuhat aastat tagasi alguse saanud ja mitu sajandit püsinud suhtlusruum mööda põhja-lõunasuunalist veeteed Peipsi ja Pihkva järvel ning viimasesse suubuval Velikaja jõel. Kuid näib, et setode ja mõnevõrra ka võrokeste esivanematel pidi olema teisigi kontakte – sealhulgas kaugel idas, suure Volga jõe ääres elavate ersade ja mokšadega.
Venemaa Föderatsiooni Mordva Vabariik asub Eestist linnulennult umbes tuhatkond kilomeetrit idakagus, umbes samal laiuskraadil Lõuna-Leeduga. Piirkonna ametlik nimetus kipub meie jaoks olema mõneti eksitav, sest Venemaa sees olevad vabariigid pole päriselt iseseisvad, vaid suurema või väiksema autonoomiaga föderatsiooni osad. Viimasel ajal pigem väiksemaga.
Mordva on oma nime saanud piirkonna põliselanike, mordvalaste järgi, kelle nime taga peidab end õigupoolest kaks erinevat rahvast – ersad ja mokšad. Nende keeled ja kultuurid on võrdlemisi sarnased, kuid ise teevad nad alati selgelt vahet, kumma rahva hulka kuuluvad. Mordvalasteks on neid kokku lugenud pigem teised, eeskätt venelased (ehkki rahvanime ‘mordva’ ennast on esmakordselt talletatud juba 6. sajandil pKr, kaua enne venelaste kujunemist). Kunagi oli ersasid ja mokšasid kahepeale kokku rohkem kui eestlasi, ent rahvuslikke eripärasid vaenava Vene riikliku poliitika tõttu on nende arv viimastel aastakümnetel tõsiselt vähenenud – Venemaa 2021. aasta rahvaloendusel saadi kokku vaid 484 500 ersat ja mokšat. Kui eesti keel kuulub uurali keelkonna läänemeresoome alarühma, siis ersa ja mokša keel uurali keelkonna volga alarühma. Sageli arvatakse viimasesse, ehkki üsna iseseisva haruna, ka mari keel.