Maailm põleb, upub ja sulab. Aga kus? Seda saad teada Ypsiloni iganädalasest keskkonna- ja kliimauudiste kokkuvõttest. See on kliimateemaline amuse-bouche, sest infot on palju, aga tähelepanu vähe. P.S. Sündmuste nimekiri ei ole ega üritagi olla ammendav.
Esmaspäev, 20. märts
Austraalia kaguosas asuva Menindee linna lähedal olevat jõge katab surnud ja mädanevate kalade kiht. Darlingi jõe, mis on Austraalias pikkuselt teine, pinnal heljub praegu sadu tuhandeid või lausa miljoneid surnud kalu. Peale selle, et jõe olukord pole silmale hell, pole see meeldiv ka ninale – kohalike sõnul levib õhus jube hais. Lisaks haisule on kohalikud mures vee reostumise pärast. Ekspertide sõnul viis kalade massilise hukuni hapniku vähesus jõevees. Nimelt on piirkonnas olnud väga kõrged, kuni 40-kraadised ilmad. Kuumade ilmadega vajavad kalad rohkem hapnikku, kuid hiljuti toimunud üleujutuste tõttu on jõevee hapnikutase madal.
Allikas: Sky News
Another catastrophic mass fish death in the Menindee Lakes.
— Rose Jackson (@RoseBJackson) March 17, 2023
The reality is the Darling River is very sick.
Years of mismanagement by the NSW Govt has exacerbated the impact of our changing climate - this local ecosystems has been pushed to breaking point. pic.twitter.com/KyDREzmIuG
Esmaspäev, 20. märts
Somaalias hukkus põua tõttu eelmisel aasta hinnanguliselt 43 tuhat inimest. Tõenäoliselt pooled neist olid alla viieaastased lapsed, selgus WHO ja ÜRO avaldatud uuringust. Ennustati, et tänavuaasta esimese kuue kuu jooksul hukkub 18–34 tuhat inimest. Somaalias, Etioopias ja Keenias pole kuus aastat olnud normaalset vihma hooaega, mis on viinud ekstreemse põuani, mis omakorda ähvardab piirkonda tõsise näljahädaga. On hoiatatud, et praeguse olukorra trendid Somaalias on hullemad kui 2011. aasta näljahäda puhul, milles hukkus veerand miljonit inimest.