«Guiding Light V» on osa lavastuste seeriast, mille eestikeelne pealkiri võiks olla «Suunav valgus». I, II ja III olid videoteosed ja IV oli kontsert-performance, mis toimus Kanuti Gildi saalis 7. veebruaril. Lavastuste kollektiivi kuuluvad Michaela Kisling, Till Megerle ja Artjom Astrov. Kollektiivi ennast võib Artjomi sõnul pidada poolfiktiivseks bändiks. Viies ja artiklis kõnealune lavastus valmis kolmenädalase residentuuri jooksul, kus kunstnikud töötasid pärast 7. veebruari kontserti. Lavastusel olid toeks kunstnik Andreas Harrer ja kuraator Aziza Harmel.
Michaela on põlvili maas ja keerutab juukseid. Till hüppab ringi, tantsib, headbang'ib. Artjom paneb kolm minutit puusalt räppi, kordab sõnu ja sülitab niivõrd halbu riime, et tal poleks ühelgi battle'il mitte mingit lootust, aga asi on vaibis. Ta röögib oma improloomingu vahele nagu jaapani muusik Keiji Haino. Ta teeb kerge fedora tip'i. Palun EKI ees vabandust selle võõrsõnade rodu pärast, aga ma õigustaks end täielikult sellega, et «Suunav valgus V» kubiseb materjalist, mida poleks ilma ingliskeelse internetikultuurita olemas, mille ~~~vaib~~~ on üpris konkreetne ja praegu veel raskesti maakeelde tõlgitav. Andeks!
Teos töötab kui audiovisuaalne kollaaž, kus on kesksel kohal video, millega on dialoogis publiku taga seisvad kunstnikud, kes võimendatud häälega videole lisavad. Heliliselt on kasutatud palju omaloomingulist muusikat. On ka seisvaid pilte ja elavat laulu.
Kuskil ühe veerandi peal näeme esimest korda kaadreid korterist, kust pärineb suur osa lavastuse videomaterjalist. Mind jäi kummitama nende kaadrite kummaliselt kõhe tunne. Häirivat nooti lisab rohekas white-balance. Meenub internetikultuuris tuntud «cursed images» nähtus. Kunstnikud jauravad ja süvahängivad, panevad räigelt hullu isegi. Sellises kõrgete lagede, suurte akende, ilusa parketiga kodanlikus korteris, millesuguseid on Viinis rohkem kui ratsamehel sitta (palun suvalise ropu seose eest vabandust, aga ma varsti jõuan selleni tagasi).
«Süvahäng» ehk deep hanging out on Aziza Harmeli väljapakutud kirjeldus Guiding Light'i kollektiivi loomeprotsessile: «See tähendab seda, et nad ei lähene ainult intellektuaalselt-teoreetiliselt koostööle, aga sinna põimub sisse ka «hängimine».» [2] Loomeprotsess võib kesta väga pikalt ning sõprus ja töö põimuvad omavahel täielikult. Eeldan, et Aziza Harmel tõi selle Clifford Geertzi sõnastatud antropoloogiamõiste teadlikult üle kunsti konteksti.[3]